Tüketicilere çağrı: ‘Esnafa sahip çıkın…’

Gaziemirli esnaf sanatkarların ilçe çevresinde konuşlanan AVM’ler nedeniyle mağduriyet yaşadığını kaydeden Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Beyen, Kurban Bayramı öncesi tüketicilerin AVM ler yerine yerli malının en fazla bulunduğu esnaf sanatkarları tercih etmelerini istedi.

Esnaf sanatkarların toplumsal yaşamda önemli işlevleri olduğuna değinen Beyen, ‘Arefe ve bayram alışverişlerinde ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılarken, yardımlaşma duygusu ile çevremize de faydalı olmaya çalışırız. Dayanışma duygusunun hakim olduğu alışverişlerin esnaf sanatkarlardan yapılması da daha anlamlı olacaktır. Çünkü esnaf sanatkarlar bizim dostumuzdur, akrabamızdır, komşumuzdur. Her ailede esnaflık yapan mutlaka bir akrabamız, tanıdığımız bulunmaktadır. Bu çerçevede tüketicilerin bayram alışverişlerinde ihtiyaçlarını üyelerimizden temin etmeleri, toplum içindeki güç birliğini ve sevgi ortamını da geliştirecektir.’ dedi.

Yerli malı

Esnaf sanatkarların yerli ürünleri en fazla satan kesimi oluşturduklarına dikkat çeken Başkan Beyen sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İnsanların ithal ürünlere olan rağbeti pek çok ekonomik sorunu beraberinde getirmekte. Bu sıkıntıların giderilmesi, ancak ülkemizde üretilen malların tüketimine öncelik verilmesi ile mümkün olabilecektir. Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı’nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretler kullanılmaktadır. Vatandaşların alışverişlerinde benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu noktada genellikle yerli ürünleri satan veya bizzat üreten, milyonlarca insanın geçimine imkan veren esnaflarımıza öncelik vermeliyiz. Alışverişlerde küçük işletme tercihi ekonominin de bir gereği. AVM’ler ucuz satmak adına kalitesine bakmaksızın raflarını ithal ürünlerle dolduruyor. Alışverişlerin büyük kısmının hipermarketlerden yapılması da cari açık, işsizlik, üreticilerin zora düşmesi gibi ekonomik sorunları beraberinde getiriyor, yüksek miktarda sıcak paranın yurtdışına çıkışına yol açıyor. Oysa üyelerimiz kazançlarını yine Gaziemir’de, İzmir’de ya da Türkiye’nin bir başka ilinde harcıyor. Ülkesine, ekonomisine katkı veriyor. Gaziemirin elit halkı bu bilinçle alışverişlerini yapmalı

Yorum Yazın