Gaziemir’de İzmir’in Gönül Sultanları Anıldı Ak Parti Gaziemir Gençlik kolu tarafından haftada bir düzenlenen yönetim kurulu toplantısın dan sonra bu Hafta “İzmir’in Gönül Sultanları” anıldı.

Toplantı da İzmir’in en önemli manevi şahsiyetlerinden bir tanesi olan de Seyyid Mükerremeddin Emir Sultan Hz ve Haziresi anlatıldı. Gaziemir İlçe Merkezi’nde İzmir’in Gönül Sultanları adı ile düzenlenen programa konuşmacı olarak Kur’an’a Hizmet Derneği Başkanı Araştırmacı yazar Bünyamin Ertekin katıldı. Gençler tarafından Yoğun bir ilgi gösterilen toplantıda Araştırmacı yazar Bünyamin Ertekin Konuşmasına İzmir’in aslında Ruhaniyetli bir şehir olduğunu ifade ederek başladı, ” İzmir’in ruhani yapısına katkı koyanlar ise evliyaları ve erenleridir. İzmir’in en önemli Gönül Sultanlarından bir tanesi de Seyyid Mükerremeddin Emir Sultan Hz İleri’dir. Emir Sultan Hz, İzmir’in merkez şahsiyetlerindendir.

Aydın oğulları döneminde İzmir’e gelmiş ve Beyliğin komutanı olmuştur. Aynı zamanda Rufai Tarikatı Şeyhidir ve bu yönü ile de batı Anadolu’da kurulan ilk Tekkenin banisidir. Mutasavvıf olması hasebi ile de İzmir’in ilim, irfan, kültür ve bilim hayatına önemli katkılar koyan bir şahsiyettir” dedi ve konuşmasının sonunda İzmir de Türk İslam kültürünün örneklerini unutturmamalıyız, farkındalık oluşturmak için mutlaka ziyaret etmeliyiz ” diye konuştu.

Programda Gençlere hitaben konuşan Ak Parti Gaziemir Gençlik kolları Başkanı Niyazi Güner ise yaptığı konuşmada “İzmir’in Gönül Sultanlarını ve Seyyid Mükerremeddin Emir Sultan Hz lerini anmak ve anlamak biz gençlerin ufkuna ışık tutacaktır. Ecdadımızın göstermiş olduğu bu yolda dava bilinciyle yaşayan AK Gençler olarak amacımız Asım’ın nesline ulaşmaktır” dedi.

IMG_1087 IMG_1092 

Yorum Yazın