15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  Gaziemir Şehit Mustafa Yaman Anadolu imam hatip lisesinde kutlandı.

Programa okula adı verilen 15 Temmuz’da Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit olan Şehit Mustafa Yaman’ın anne ve babası Bartın’dan  ağabeyi ise İstanbul’dan gelerek programa katıldılar.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Aziz şehitlerimizin ruhu için okunan Kur’an-I Kerim tilavetinin ardından yine okul öğrencilerinin  15 Temmuz şehitleri ve Şehit Mustafa Yaman’ın ruhu için okudukları hatim duası ile devam etti.

Programa Gaziemir Kaymakamı Dr.Ahmet Süheyl Üçer, İzmir il milli eğitim müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, şube müdürü Yusuf Yılmaz, Mehmet Tahir Büdün, Gaziemir ilçe milli eğitim müdürü Ogün Derse, Gaziemir ilçe müftüsü Zekeriya Çallı, MHP Gaziemir ilçe başkanı Köksal Koç, kısa adı (EDP) olan Eğitime Destek Platformu Gaziemir ilçe başkanı Abdullah Kocabaş (TÜGVA) Türkiye Gençlik Vakfı Gaziemir ilçe temsilcisi Mustafa Karabacak çeşitli STK temsilcileri ve kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Okul müdürü Firdevs Çatalkaya ve Şehit Mustafa Yaman’ın ağabeyi Mevlüt Yaman  davetlilere kısa  selamlama konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Programa katılan Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer “Şer odaklarına karşı her daim uyanık ve tetikte olmak gerektiğini vurgulayarak gençlerin okullarında öğrenecekleri ilim ve irfan sayesinde vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için çalışmaları gerektiğini belirtti”

30 Kuş şiirini sair İsa Keleş tarafından seslendirilmesinin ardından Program  Sanatçı  Ömer Faruk Özcan’ın sözü ve bestesinin kendisine ait olduğu 15 Temmuz Ağıtı adlı eseri seslendirmesiyle devam etti. Programda okul öğrencilerinin hazırladıkları Vurulduk adlı oratoryo sahnelendi. Program sonrasında Şehit Mustafa Yaman’ın ailesine çiçek ve plaket takdim edildi. okul öğrencilerinin ebru sanatı çalışmaları  ve 15 Temmuz fotoğraflarının kolajından oluşan 15 Temmuz sergisinin açılışı yapıldı. şehit ailesine  okul öğrencileri kendi yaptıkları  tabloyu hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler.