IMG_9781 IMG_9785 IMG_9786 IMG_9787 IMG_979315 OCAK  2016 Cuma Yatsı  namazına müteakip  Gaziemir  müftülüğünce  emir sultan caminde son terör olaylarında şehit düşen polis ve askerlerimiz için hatim ve dua edildi okunan mevlit ve duaların ardından bir konuşma yapan Gaziemir müftü

Ekrem Saylam şunları söyledi

Ey… kalpleri gönülleri Allah Peygamber din iman vatan sevgisi ile dolu olan Güzel kardeşlerim.

Vatan,millet, din ve devlet için canlarını seve seve feda eden başta Şırnak Cizre’de şehit edilen Ahmet Atilla Güneş olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizin Aziz ruhlarına ithaf edilmek üzere Gaziemir Müftülüğümüzce hatim ve mevlit programına hoş geldiniz

Elhamdülillah… hepimizin Kalbinde ve gönlünde Allah, peygamber sevgisi vatan ve millet  sevgisi var. Biz biliyoruz inanıyoruz ki asırlar önce Mümin ve Müslüman olduğumuzu bize bildiren insanlığımızı bize unutturmayan Allah’a karşı kulluk ve ulviyet görevimizi bize yerine getirmemize  vesile olan O yüce o ahlak sahibi efendimiz aleyhisselatu vesselam Mümin olmanın Müslüman kalabilmenin ilk  şartlarından birisinin olan vatan sevgisinin vatan sevgisi olduğunu bize işaret etmişlerdir.

 

 

Çünkü insanların inandığı değerleri temas  ettiği medeniyetin özelliklerini ve davranışlarını hayatta tutunması  tutunabilmesi uzun durabilmesi hayata geçirilebilmesi o inandığı değerlerin oynandığı değerlerin yegane şartı edilmesi yegane şartı üzerine basabileceği Toprak olmasıdır.

Bir toprağında Vatan olabilmesi için o toprak uğruna şehitlerin olması gerekir .Onun için şair  ”Sahipsiz bir milletin batması haktır, Sen Sahip olursan Bu millet batmayacaktır”. Demiştir  İstiklal şairimiz Akif ”Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, Şüheda fışkıracak toprağı, sıksan şüheda, Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda,etmesin beni vatanımdan dünyada cüda” demiştir.

Arkadaş Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı,Düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun yazıktır İncitme atanı, Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı” demiştir.

Değerli kardeşlerim  arzın üzerinde, şu yer kürenin üzerinde, en büyük makamlardan bir tanesi Şehitlik makamıdır. Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselâm buyurdular ki ”Hiçbir kimse  öldükten sonra cennete girsin Cennete çok güzel bir makam eylesin geri dönüp dünyayı istesin, tekrar dünyaya gelmek istesin, sadece bir kimse istisnadır, bunu isteyecek olanlar sadece şehadet şerbeti içmiş ,Şehitlik makamı erişmiş kimselerdir diyor.

Şehitler yüksek makamı eriştikten sonra tekrar dünyaya gelmek isteyecek, tekrar şehit olup cennete gitmek isteyecektir. Allah yolunda din ve iman için, vatan için, bayrak için, İstiklal için, şehadet şerbetini içer tekrar cennete gitmek ve tekrar gelip tekrar şehit olup yine cennete gitmek isteyecektir.

Yine Peygamber Efendimiz buyuruyor ki iki göz vardır ki cennet ile müjdelenmiştir .Birisi Allah korkusundan dolayı, Yaşaran gözdür. Biri de de şehitlerin gözleridir. Ey müminler, Ey insanlar Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler demeyiniz. onlar diridirler, onlar canlıdırlar, Siz bu gözlerle onların canlı olduklarını göremezsiniz diyor, Cenabı Allah. Müminler

Değerli müminler İşte bugün Ahde vefa olarak şehitlerimize dua edeceğiz o kardeşlerimizin Mekanları cennet olsun inşallah, canı gönülden temenni ediyoruz ki,bizi de Cenabı Hak Şehitlik mertebesine eriştirsin inşallah..

Programın ardından cami çıkışında vatandaşlara Gaziemir müftülüğü tarafından  lokma ve pilav ikram edildi

 

 

 

Yorum Yazın