’’Gaziemir belediye başkanı Halil Arda’nın, işçilere sendikanızı değiştirin baskısı yaptı iddiası’’

Gaziemir Belediyesinde çalışan işçiler Belediye Başkanı Halil Arda’nın baskısıyla üyesi bulundukları Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube başkanı Ayhan Doğan DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasına geçmeleri konusunda şoförü ve başkana yakın kişiler tarafından baskı ve tehdit edildiklerini iddia etti.

Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube başkanı Ayhan Doğan Gaziemir belediyesinin önünde basın açıklaması yaparak,uygulanan baskı ve yıldırmalara boyun eğmeyeceğiz dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ya çağrımızdır.
İş barışından yana duruş sergileyin, işçinin anayasal ve yasal sendika seçme hakkına müdahale etmeyin ..
İzmir Gaziemir Belediyesi şirketi Gazi Bel’de Belediye- iş üyeleri, bizzat Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın şoförü tarafından sabah saat 8’den gecenin 2 sine kadar gruplar halinde toplanarak baskıyla, tehditle sendikaları Belediye- iş den istifa edip DİSK/ Genel-iş’e üye olmaya zorlanıyorlar.
Sayın Arda daha bu sabah ‘’Tarafsızım işçi tercihini yapsın’’ diyor ama ne hikmetse üyelerimizi istifaya şoförü zorluyor. Sayın Başkan ya şoförün sizden habersiz iş çeviriyor, ya da siz gerçeği söylemiyorsunuz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Sayın Başkan, size sendika seçme hakkının anayasal ve yasal bir hak olduğunu, emekçileri bir sendikaya üye olmaya ya da bir sendikadan istifa etmeye zorlamanın ise T.C.Kanunu’na göre suç olduğunu sanırım hatırlatmamıza gerek yoktur. Sizin ve ekibinizin bunu çok iyi bildiğini düşünüyoruz
Belediye-İş olarak size çağrımızdır: Sosyal Demokrat ve emekten yana olduğunu savunan bir partinin temsilcisi olduğunuzu gösterin. İş barışından ve emekten yana tavrınızı ortaya koyun. GaziBel emekçisinin sendika tercihine karışmayın. Bir çift söz de geçmişin mirasını yiyen,ve adı sendika olan yapıya: Türkiye’de örgütsüz, sendikasız tonla işyeri varken, belediye –iş’in yıllardır örgütlü olduğu iş yerine saldırmanız:sizin emekten de, sınıftan da,demokrasiden de nasibinizi almadığınızı bir kez daha ortaya koymaktadır.

Yorum Yazın