”Gaziemir belediye meclisinde,kadın hakları ve imam nikahı tartışması” 

Yapılan  yasal düzelmeler ile tür kadınının  hakları azalıyor.

AK Parti kasım ayı belediye meclis toplantısı Gaziemir Belediye Meclis salonunda CHP li başkan vekili üye Yılmaz Ağırtaş başkanlığında gerçekleşti toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP li meclis üyesi Birgül Değirmenci dünya kadın hakları günü ile ilgili görüşlerini dile getirdiler Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi Birgül Değirmenci yaptığı konuşmada dünyada bütün kadın haklarının gelişen demokrasilerde daha çok sahip olduğu halde maalesef ülkemizde bunu söyleyemiyoruz dedi.

Türkiye’de kadın haklarının azaldığını özellikle çocuk yaşta evlendirmelerin çıkartılan yasal düzenlemeler ile önünün açıldığını iddia etti Buna yapılan Kanuni değişiklikleriyle tanınan imkanların neden olduğunu iddia etti.Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin de kadın haklarının istismarı ve ihlali olarak değerlendiren CHP’li meclis üyesi Birgül Değirmenci’ye cevap AK Partili meclis üyelerinden geldi.

AK Parti AK Parti grup başkan vekili Hüseyin Aslan dünya kadın hakları günü Dolayısıyla dünya kadınlar gününü kutladı Hüseyin Aslan AK Parti olarak kadınlarımıza her zamankinden daha fazla yasal hakları hükümet olarak yapılan yasal düzenlemeler ile kadınlarımız sosyal ve ekonomik imkanlara kavuşuyor yasal hakları da her zamankinden daha fazla bizim hükümetimiz dönemimizde artmıştır dedi veriyoruz hak ve değer veriyoruz onların İçerisinde bulunduğu yaşanan yaşanılan sıkıntıları çıkartılan kanun maddeleri ile uygulamalarla en aza indirmeye çalıştıklarını dile getirdi çalışan anne doğum izni  ve anne olan çalışan bayanlara çok büyük imkanlar verildiğini söyledi.

Bu tartışmalar hiç kimseye fayda sağlamaz. ”Gelin Gaziemir ve mahallelerimizin sorunlarını konuşalım.

AK Parti meclis üyesi Yasin mazlum yapılan bu tartışmaların Gaziemir halkına hiçbir faydasının olmadığını dile getirerek neden ilçemizin mahallerimizin sorunlarını konuşmuyoruz kışın yoğun yağmurlardan önce aktepe,ermez,sarnıç ,dokuz eylül mahallelerinin sorunlarını konuşmalıyız    bunlar saatlerce burada tartışılmaya değer mevzular değil,kadınlar Her şeyden önce annemiz bacımız kız kardeşimiz ve eşlerimizdir onlar bir başkası değil dedi.

Atatürk’ün inkılâp Kanunları ile kadına seçme ve seçilme hakkını vermesinin Türk kadınına büyük bir devrim ve başarı yaşattığını örnek veren Yasin mazlum olumsuz örnek olarak da bakın Suudi Arabistan’da kadınların ehliyet alıp alamayacağı araç kullanıp kullanamayacağı tartışması yapılıyor bizlerle onların arasındaki farkı görmemiz açısından bu bile yeterlidir.

Yasin Mazlum İmam nikâhı konusunda müftülüklere verilen yetkinin hiç kimseye bir zarar getirmediğini aksine dileyen Herkesin istediği yerde istediği kamu görevlisine nikâhı kıydırmak da bir sakınca olamayacağını söyledi biz herkesin gidip müftülerde nikâhını kıy demiyoruz, dileyen belediye başkanına gider dileyen evlendirme memuruna gider. İsteyen müftüye giderek nikâhını kıydırabilir. Müftülerden ve imamlardan bu kadar korkulmamasının nedenini anlayamadıklarını söyleyen Yasin Mazlum ‘’Eninde sonunda herkes musalla taşına yatacak ve imamın önüne gelecek’’ bundan Neden çekiniyoruz dedi.

AK Parti meclis üyesi Ali Türkan

Alevilik mezhep değildir 4 hak mezhep vardır.

Ali Türkan Hasan Güven Caddesi’nde özellikle çöp toplama konusunda yavaş davranıldığını çöp toplamak üzere bırakılan çöplerin geç alınmasından dolayı sokak hayvanlarının çöp poşetlerini yırtarak mahallede sokaklarda çöpün dağılmasına neden olduğunu çöp toplama konusunda hassas davranılması gerekiyor.

İmamlara nikâh kıyma yetkisinin verilensinden neden bu kadar gocunuluyor anlamış değilim havrada haham sinagogda haham kilisede papaz inancına göre nikah kıyabiliyor bizde 4 hak mezhep var ve bunu Hambeli Hanefi maliki ve şafi mezhebine göre imam nikah kıyabilir sözleri üzerine

CHP’li meclis üyesi Birgül Değirmenci ali Türkan’a itiraz ederek ‘’hayır ‘’Alevilikte var’’ eksik söylüyorsunuz dedi.

Ali Türkan Elhamdülillah hepimiz Müslümanız ve bu inancımıza göre Alevilik bir mezhep değildir. dedi

Yorum Yazın