Gaziemir Belediye işçilerinin üyesi olduğu Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube üyesi işçiler, kendilerine sendika değiştirme konusunda CHP’li Başkan Halil Arda tarafından baskı yapıldığını ve bu nedenle de arkadaşlarını işten çıkartıldığı öne sürerek Gaziemir belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.

 Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Şube Başkanı Ayhan Doğan Başkan Halil Arda’dan randevu istedik, arkadaşlarımıza Sakın bir hukuksuzluk yapma demek , onların ekmeği ile oynama, yasal olarak Bunun hesabını senden sorarız demek için.  Halil Arda’nın yaptıklarının savunulacak bir tarafı olmadığını çok iyi bildiği için bize randevu vermedi. Belediye-İş diyalog yanlısı bir sendikadır ama diyalogdan anlamayanlara da onların anladığı Dilek konuşmasını biliriz. O nedenle bugün meydanlardayız…

Halil Arda  kendine yakın elemanlarını Disk genel-iş örgütlenme uzmanı gibi çalıştırıp üyelerimize baskı yapıyor.

 Sayın Arda’nın Belediye iş sendika üyesi zafer Calpbiniciyi yıllık izinde iken işten çıkarttı.Yaptığının hukuk dışı gayri ahlaki olduğunu çok iyi bildiğinden kafasını kuma gömüp, kamuoyu önünde tarafsız gibi görünmeye çalışsa da,  belediye –iş üyesi arkadaşlarımıza Aba altından sopa gösterip işten atma tehditleri ile üyelerimize baskı yaparak disk genel-iş üye olmak için zorlamaya devam ediyor.

 ‘’Gün gelecek, devran dönecek, halilarda işçiye hesap verecek ‘’

Değerli basın mensupları, değerli arkadaşlar. Biz her zaman Arda’nın ne yapmak istediğini çok iyi biliyoruz. Onun derdi seçildiği andan itibaren, Gaziemir Belediyesinden işçi çıkarmaktı. Biz bu ahlaksız teklifi kabul etmedik. Neden mi? Çünkü belediye-iş’in sendikal anlayışında işveren tetikçiliği yok. Belediye iş’in anlayışında işveren tehdidi ile örgütlenme yok. Belediye-iş’in sendikal anlayışında emekçiye ekmeğe ihanet yok. işçinin ekmeği ile oynayamayacağını gören Halil Arda ne yaptı disk genel-iş çağırıp kendi elemanlarını onların hizmetlerine verdi mesele bu kadar açıktır..

Sayın arda kendi maaşından kesintiye gitmezken emekçi arkadaşlarımızdan kesinti yapmaya devam ediyor. Sayın arda işçi alacaklarımızı istiyoruz.

1-Ağır işler pirimi

2-Paso paraları

3-Temizlik yardımı

4-Eğitim yardımı

5-İkramiye alacakları

6-Maaşı 2500 tl olan taşeron işçilerden kesilen 3 aydır verilmeyen 1.200 tl nin ödenmesi

Gaziemir Belediyesi’nden açıklama

Gaziemir Belediyesi Gazi Bel Şirketi’nde görev yaparken iş akdi feshedilen çalışanımızla ilgili Belediye İş Sendikası’nın 12/11/2019 tarihli iddialarına yanıt verme zorunluluğu doğmuştur:

Belediyemize bağlı Gazi Bel Şirketi’nde görev yapan Zafer Calpbinici isimli çalışanımız, 1 Kasım 2019 tarihinde bağlı bulunduğu birimin müdüründen raporu devam ederken belediyeye gelerek rapor bitiş tarihinden itibaren kullanmak üzere izin istemiş, bu talebi uygun bulunmayınca da ağza alınmayacak şekilde ağır hakaretlerde bulunmuştur. 5 personelin tutanak ile kayıt altına aldığı bu ağır küfürlerin ardından Calpbinici, Gazi Bel Şirketi’nin Disiplin Kuruluna sevk edilmiş ve burada Belediye İş Sendikası Temsilcisi Zafer Saylan’ın da oyuyla cezalandırılmıştır. Belediye İş Sendikası Temsilcisi’nin de kendi üyeleri hakkında ceza tutanağını imzaladığı açıktır.

Daha önce de amirlerinin talimatlarına uymayan, sözlü ve yazılı uyarı alan, çalışmamayı alışkanlık haline getiren bu işçi personelin, amirine yaptığı hakaretin sabit olduğu ve söz konusu küfürlerin muhatabının kadın bir çalışan olduğunu öğrenen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Belediyenin başı ve atamaya yetkili tek amiri olması sıfatıyla bu yetkisini işçinin iş akdini feshederek kullanmıştır. Belediye Başkanı Halil Arda, göreve geldiği günden bu yana kadına yönelik her türlü sözel ve fiziksel şiddete karşı olduğunu beyan etmişken bu olayı geçiştirerek kapatmak gibi kolaycı bir yaklaşımı benimsememiştir. Sadece görevini yaptığı için personelinden şiddet gören ağza alınmayacak hakaretlere maruz kalan hem de bir kadın olan çalışanını korumak, iş disiplinini sağlamak üzere, işçinin en ağır şekilde yani iş akdinin feshi ile cezalandırılmasını uygun bulmuştur.

Ayrıca, Belediye İş Sendikası’nın iddia ettiği gibi, hiçbir çalışanımıza sendika değiştirme baskısı yapılmamıştır. İşçilerimizin büyük çoğunluğu kendi iradeleriyle sendikalarını değiştirme kararı almışlardır. Belediyemizde çalışan 584 işçinin 554’ü tercihini DİSK Genel İş’ten yana kullanmıştır. Bugün, hiçbir doğru yanı bulunmayan bu açıklamaların kamuoyunun algısını yönetmeye yönelik olduğu ve başka amaçlara hizmet ettiği açıktır.

İş disiplinini bozan, çalışmamayı meziyet sanan, amirlerine saygısızlık yapan ve ast veya üst herhangi bir şekilde kadına fiziksel veya sözel şiddet uygulayan personel, haksızlığı kanıtlandığı andan itibaren kim olursa olsun Belediye Başkanından himaye görmeyecek, Gaziemir Belediyesi çalışanı olamayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorum Yazın