Uğur Mumcu, katledilişinin 25. yılında Foça’da özlemle anıldı.
Suikast sonucu 24 Ocak 1993 yılında aramızdan ayrılan gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. yılında Foça’da anıldı. Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi işbirliği ile düzenlenen anma programı; Demokrasi Meydanından Uğur Mumcu Parkına dek süren saygı yürüyüşüyle başladı.
Uğur Mumcu Parkındaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, anma programına katılanlar ellerindeki karanfilleri Uğur Mumcu anıtına bıraktı.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Mumcu’nun aramızdan ayrılışının 25. yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Korkusuz, dürüst kalem, demokrasinin ve özgür Türkiye’nin sevdalısı, cesur yüreği Uğur Mumcu’yu, haince katledilişinin 25. yıl dönümünde, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.
Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, 26 Ocak Cuma günü “Uğur Mumcu ve Aydın Kıyımı” isimli anma programı gerçekleştirilecek. Uğur Mumcu ve suikaste kurban gidenlerin anılacağı şiirli müzik dinletisi, Saat 20.00’de Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezinde başlayacak. Yılmaz Mızrak’ın tasarlayıp yönettiği programı, ADD Foça Şiir Korosu sunacak. Etkinliğe Yeni Foça’dan katılmak isteyenler için, saat 19.00’da Karadut Kafe önünden araç kaldırılacak.

Yorum Yazın