Foça Belediyesi, Foça Kent Konseyi Turizm Meclisi ile birlikte “Foça Müze İstiyor” imza kampanyası düzenlendi. Aralık ayı boyunca Foça’nın belirli noktalarında kurulacak stantlarla vatandaşlardan destek istenecek.
Foça Belediyesi ve Foça Kent Konseyi Turizm Meclisi birlikteliğinde “Foça Müze İstiyor” imza kampanyası düzenlendi. 1913 yılında başlayan ve halen devam eden kazılarla gün ışığına çıkarılan Foça tarihinin gözler önüne serilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için müze kurulması gerektiğinin vurgulandığı imza kampanyasında Foça’nın 5 bin yıllık tarihi, arkeolojik değerlerinin sergilenmesi hedefleniyor.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça’nın bir müzeye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Foça Kalesi’nin Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar kale ve surlu yerleşimleri” kapsamında UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesine alınması, Foça için büyük bir dönüm noktasıdır. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Foça’nın gizli kalmış tarihinin gözler önüne serilmesi, arkeolojik değerlinin sergilenmesi gerekmektedir. Bu eserler, bulundukları yerden çok uzakta sergilenmemeli veya müze depolarında beklememelidir” dedi.
“Arkeolojik buluntuların sergilenmesi, tarihinin tanıtımının yapılması, Foça’da kurulacak bir müzede gerçekleştirilmelidir” diyen Başkan Demirağ, “Kültürel etkinliklerin de gerçekleştirileceği bu müze, tarih boyunca her dönemde yerleşim görerek bu güne gelmiş Foça’nın tarihini ön plana çıkararak, kültür turizmine de açılmasına yardımcı olacaktır. Aralık ayı boyunca düzenleyeceğimiz ‘Foça Müze İstiyor’ imza kampanyamıza tüm halkımızın destek vermesini diliyoruz” diye konuştu.
“Foça Müze İstiyor” imza kampanyası için; 9, 16 ve 23 Aralık 2017 – Demokrasi Meydanı, 19 Aralık 2017 Salı-Salı Pazarı çarşı girişinde kurulacak stantlarda 13.00-17.00 saatleri arasında, 7-10 Aralık 2017, 10.00-17.00 saatleri arasında Travel Turkey İzmir Fuarı A Holü Foça Belediyesi Standı ve Foça Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi ve Foça Belediyesi Yeni Foça Hizmet binasında imza toplanacak.

Yorum Yazın