‘Turizmde Türk-Yunan Sınır Ötesi İşbirliği’ panelinde konuşan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Aslında iki yaka derken, iki yaka insanlarının birlikte, beraber, özgürce, barış içinde yaşaması bizim için çok önemli. Keşke hepimiz martılar kadar özgür olabilsek, hatta balıklar kadar vizesiz gidip gelebilsek” dedi.
İzmir’in Foça ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Turizmde Türk-Yunan Sınır Ötesi İşbirliği’ konulu bir panel düzenlendi. Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Tziotis barış ve dostluk mesajları verdi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) işbirliğiyle düzenlenen paneli Prof. Dr. Metin Kozak yönetti. Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki panele Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Tziotis, Sakız Ticaret Odası Başkan Yardımcısı George Georgoulis, Sakız Aile Konaklamaları Derneği Başkanı Dimitrios Kytrilakis, Mark Warner CEO’su Sue Thomas, ETİK Başkanı Mehmet İşler ile ETİK Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı . İlker Ünsever konuşmacı olarak katıldı. Paneli Foça Kaymakamı Ali Çetin ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın yanı sıra Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, Foça Kent Konseyi Turizm Meclisi Başkanı Işıl Dirim Kavitaş, Foça Turizm Derneği Başkanı Umut Tutar, turizmciler ve vatandaşlar takip etti. Panelden önce Türk ve Yunan milli marşları seslendirildikten sonra Türk ve Yunan ezgilerinden oluşan bir mini konser verildi.
“Balıklar kadar vizesiz gidip gelebilsek”
Verilen mini konserin ardından bir konuşma yapan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, düzenlenen bu panellerin iki taraf açısından çok önemli olduğunu, refleksleri harekete geçirdiğini söyledi. Başkan Demirağ, “Eski dostlarımı burada görmekten çok mutluyum. Foça turizm için çok önemli bir yer. Aslında iki yaka derken, iki yaka insanlarının birlikte, beraber, özgürce, barış içinde yaşaması bizim için çok önemli. Keşke hepimiz martılar kadar özgür olabilsek, hatta balıklar kadar vizesiz gidip gelebilsek. Bu coğrafyada hep beraber yaşıyoruz. Bu bizim için çok önemli bir duygu. Tüm konuklarımıza geldikleri için çok teşekkür ediyoruz” dedi.
“Misafirperverliğinize hayran kaldım”
Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Tziotis ise “Hem davetiniz hem misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Foça’ya ilk gelişim. Misafirperverliğinize hayran kaldım. Bunun Türk-Yunan ilişkilerinde olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum. Türk ve Yunan halkları arkadaş olmak zorunda. Bu coğrafyanın, haklarımızın hayrı için, gelişebilmemiz için bizlerin dost olması şart” diye konuştu.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından panele geçildi.

Yorum Yazın