Torbalı Fetrek Çaıy 2 Torbalı Fetrek Çayı 3 Torbalı fetrek çayı-Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Proje Alanında İncelemelerde Bulunan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Yoğun yağmurlar ile Gelen Sel Korkusu Artık Uykularımızı Kaçırmayacak”

-DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk “Proje Bitinceye Kadar Buradayız” dedi.

Yoğun kirlenme ve sanayileşme baskısıyla yok olma riski ile karşı karşıya bulunan Fetrek Çayı’nda uygulanan ıslah projesi meyvelerini vermeye başladı. Mayıs ayında start alan proje sonucu çayın önemli bir kısmı kurtarılırken, son yağışlarla birlikte de sel baskınlarının yaşanmaması proje yöneticilerini ve Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i sevindirdi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk su seviyesi zirve yapan 22 Km. uzunluğundaki Fetrek çayı Sultanlar Vadisi proje alanında incelemelerde bulundular. Şantiye yöneticilerinden sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

ÇEVRECİ BELEDİYE ÖRNEĞİ VERİYORUZ

Fetrek çayının Küçük Menderes nehrini beslediğini, Torbalı ovasını bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getirdiğini belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Fetrek son 50 yıldaki yoğun kirlenme sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya idi. Orman Ve Su İşleri Bakanı’mız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun devreye girmesiyle bu alanda ıslah çalışmalarına başlandı. 22 Km. uzunluğundaki Fetrek projesinde onlarca iş makinesi ve teknik kadro ile yoğun bir ıslah çalışması yürütüldü. Projenin birinci etabında yapılan çalışmalar sonucu dere yatakları ıslah edildi. Son yağışlarla birlikte çaydaki su seviyesi zirve yaparken çevrede herhangi bir taşkınlık yaşanmadı. Yerleşim birimlerimiz, tarım alanlarımız zarar görmedi. Sayın Bakanımız Eroğlu ve ekibine teşekkür ederim. Biz çevreci bir belediye nasıl olunur bunun örneğini Fetrek ile veriyoruz. Fetrek örneğinde olduğu gibi suyu, havayı, toprağı kirletmekte beis görmeyenlere asla izin vermeyeceğiz. Burada başlattığımız proje ile Türkiye’nin en dikkat çekici rekreasyon alanlarından birisini vücuda gireceğiz” dedi.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ HAYATİ ÇELENK “PROJE BİTİNCEYE KADAR BURADAYIZ”

Fetrek Çayı Projesiyle, suyu, toprağı, çevreyi koruduklarını, 22 Km uzunluğundaki projenin Türkiye’nin en büyük çevre odaklı örnek çalışması olduğunu vurgulayan DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk, “Proje bitinceye kadar buradayız. Uzun soluklu, çok emek ve maliyet getiren bir çalışma. Şantiyemiz, makine parkımız, teknik ekibimizle bu hususta kararlıyız” şeklinde konuştu.

DOĞAL YAŞAM CANLANDI

Yorum Yazın