Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Yasemin Gülgör, fast food tarzı beslenmenin saçların dökülmesinde etken sebeplerinden biri olduğunu söyledi.
Saç dökülmelerini tetikleyen birçok sebep ve etken arasında ‘beslenme şeklinin’ yer aldığını ifade eden Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Yasemin Gülgör, “Yediğimiz bazı besin grupları saçın dökülmesine sebep olurken bazı gıdalar dökülmeyi ötelemek adına bizlere yardımcı olabilmektedir. Saç dökülmesini tetikleyen gıdalar, insülin direnci saç dökülmesine neden olabilmektedir. Özellikle erkek tipi saç dökülmelerine sahipseniz fast food beslenme şeklinden muhakkak uzak durmakta fayda vardır. Asitli, gazlı içeceklerden uzakta durmakta fayda vardır” dedi.
Sağlıklı ve dengeli beslenerek sağlığımızı koruyabileceğimizi, saç dökülmelerinin de önüne geçebileceğimizi belirten Gülgör, şöyle devam etti: “A vitamini açısından zengin olan, domates, marul, havuç, ıspanak, kereviz, erik ve portakal tüketmeliyiz. B vitamini açısından zengin olan süt, balık, taze meyveler, yumurta da saçları besler. İçerisinde C vitamini bulunan brokoli, siyah üzüm, narenciyeler, maydanoz ve bezelye de saç sağlığı açısından faydalıdır. Unutmayalım ki saçlarımız bizim bir parçamızdır. Onun da beslenmesi ve sağlıklı kalması önemlidir. Tek tip beslenmeden uzak durmak, saç sağlığımız için çok önemlidir. Saç dökülmelerini ötelemek ve saçlarınızı güçlendirmek adına tedaviler uygulanmaktadır. Hangi tedavinin sizin için daha uygun olduğunu uzmanlara danışarak öğrenebilirsiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenerek hem saçlarınızı hem de sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.”

Yorum Yazın