NÜRNBERG’TE GÜPE GÜNDÜZ SÖZLÜ VE FİZİKSEL SALDIRIYA UĞRADI, ÖLDÜRÜLMEK İÇİN YOLDAN GEÇEN ARABALARIN ALTINA FIRLATILDI

Yabancı düşmanlığının son kurbanı İlknur Reiche oldu

El ele Kadın Kolları Genel Başkanı İlknur Reiche, Almanya’nın Nürnberg kentinde sahibi olduğu İtalyan dondurmacısı dükkanında yabancı düşmanlığı yüzünden saldırıya uğradı. Kızının önünde darp edilen İlknur Reiche, türlü hakarete mağruz kaldıktan sonra bir Alman tarafından işlek bir cadde olan Rothenburgerstr. 26 adresindeki dükkanının önünden hızla gelen bir arabanın altına atıldı.

El ele Avrupa Engellilere ve Yaşlılara Yardım Konfederasyonu Kadınlar Kolu Genel Başkanı İlknur Reiche, güpe gündüz ırkçılığın kurbanı oldu.

Rothenburgerstr. 26 Oberasbach adresinde İtalyan dondurmacısı işleten İlknur Reiche, iki Alman tarafından gündüz saatlerinde sözlü ve fiziksel saldırıya uğrayarak ölümden döndü.

Kız çocuğunun önünde şiddete mağruz kaldığını söyleyen İlknur Reiche, ‘‘Dükkanımızda sadece platsik atılan çöpe, genç bir kız hamburburger çöpünü attı. Ben de bu kadına lütfen o çöpe plastik dışında bir şey atmayın dedim. Çöpün üzerinde de zaten sadece plastik çöp atılır yazıyor. Kapının önündeki çöpün içinden alınmasını kibar bir dille rica ettim. Kadın sinirlendi, söylendi ve gitti. Sonra geri gelip çöpünü alırken bana ‘Özürlü, sakat’ diye hakaret edip sözlü saldırıda bulundu. Kızım gelip neden böyle yapıp hakaret ediyorsunuz diye sordu. Kadın söylemlerini daha da artırarak ‘Siz yabancılar hep böylesiniz.’ Diyerek hakaretlerini artırdı. O arada erkek arkadaşı geldi. Önce benim üzerime yürüdü, sonrasında da fiziksel saldırıya başladı. Önce beni, daha sonra kızımı itekledi’’ diye konuştu.

Sonrasında kızına polis çağırması için seslendiğini anlatan İlknur Reiche, saldırganın kendisine şöyle cevap verdiğini kaydetti: ‘‘Çağırın polisi, biz zaten Almanız. Polis bizi tutacak. Memleketinize defolun gidin. Burası bizim memleketimiz, sizin konuşmaya bile hakkınız yok.’’

Polis gelince ifadesinin alındığını ancak saldırganların bulunamadığını anlatan İlknur Reiche, polisin saldırganların tekrar gelmesi durumunda hiç bir şey söylememelerini ve fotoğraflarını çekmelerini tekrar kendilerini aramalarını istediğini kaydetti.

Polisin olay yerinden ayrılmasından sonra dükkanına bir kere daha geldiğinde zanlıları bir kere daha gördüğünü kaydeden Reiche, polisin söylediğini hatırlayarak fotoğraflarını çekmek istedi.

Bu arada tekrar kızına polisi aramasını söyleyen Reiche’nin fotoğraf çekmeye çalıştığını gören ikili bu kez fiziksel saldırılarının boyutunu artırdı.

Saldırganlardan erkek olanın önce kendisine vurduğunu ardından elindeki telefonu gasp ederek caddeye fırlattığını söyleyen İlknur Reiche kendisini tutan zanlının, ‘‘Bakıyor musun yola’’ diye seslenip yolun solundan gelen arabanın altına fırlatıldığını kaydetti.

Gelen araba şoförünün son saniyede direksiyonu kırarak, yola fırlatılan İlknur Reiche’nin başının dibinden geçmesiyle olası bir ölümden dönüldüğünün altı çizildi

Yorum Yazın