Sevgili dostlarım kıymetli gönüldaşlarım;

Uzun zamandır gündemde yer almayan ancak her zaman hassasiyet göstermemiz gereken ve unutulması hayati sıkıntılara yol açabilecek Türkmen Dağı konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle bilinmelidir ki bu bölge bizim sınırımızda Suriye için hayati önemi olan Lazkiye liman şehri arasındaki kilit stratejik konuma sahip bir bölgedir. Ben ülkemizdeki Türkmen ve diğer kavimlerin aynı zamanda geçmişte Nasıl bir isim ve kimlikle burada yaşadıklarını ve konunun aslında görünmeyen yüzünü izah etmeye çalışacağım.
Bir milletin KİMLİK olgusunu parçalamadan topraklarını parçalayamazsınız. Bizim tek kimliğimiz var TÜRK MİLLETİ kimliği, bu ismin altında Türkmen, Laz,Kürt,Çerkez vb. Kavimler yüzyıllardır yaşamışlar, Türk milletinin bayrağı ve kimliğinin kazandırdığı her türlü olanaklardan istifade etmişlerdir. Daha önce 2004 yılında Adana Alman konsolosunun güneydoğu illerinde ”FARKINDALIKLARINIZI ORTAYA ÇIKARIN” telkinlerinin altında yatan kimlik dokusunu bozmak,bu tanımı yıpratmak gayesi ve gerçeği vardı.
Suriye de Türkmenlere yapılan bu muamelenin asıl sebebi o bölgeyi Kürt kimliği ile tanımlamak ve Lazkiye yolunu Irak daki petrol ve doğalgaz hattının rahat geçeceği ,Ceyhan-yumurtalık hattını devreden çıkaracak bir plan dahilinde olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Rusya ve Suriye esed güçleri uzun zamandır bu bölgeyi havadan ve karadan Ateş altında tutuyorlar. Kardeşlerimiz direniyor bizim bu desteği vermemiz sadece stratejik değil yukarıda bahsettiğim Türk kimliğini taşıyan ve kendini Türk olarak gören soydaş kardeşlerimiz için olmazsa olmaz. Cumhurbaşkanı’mız ve hükümet bu konuda gerekenleri yapıyor yapmayada devam edeceklerdir. Devletler başka topraklardaki çalışmalarını ve operasyonlarını kamuoyuna açıklamazlar, Türkiye devleti bu konuda gerekenin fazlasınıda yapıyor.

Daeş temizlediği alanı gelen Kürt milislerine hiç direnmeden teslim etmiş, pyd ve ypg güçlerinin etnik temizliğine zemin hazırlamıştı.
Türkiye burada etnik yapının bozulmasınada yeni bir KİMLİK oluşmasınada müsade etmez.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ve Suriye üzerinden yeni bir dönemin başlatılması çalışmalarına zemin hazırlanması gerekiyor. Yakın zamanda böyle bir adımı şahsen ben beklediğimi daha öncede ifade etmiştim.
Kürt kardeşlerime bir kaç sözüm de var. Kendilerini bölge insanının temsilcisi görüp özerklik isteyen hdpkk ya artık yüz vermemeleri gerekiyor. Dillerini konuşmalarına, öğrenmelerine,okullar açmalarına,Türkiye’nin heryerinde Kürt olduklarını söyleyerek rahat dolaşmalarını sağlayan bu devletin,ticaret ve sosyal hayatta kendilerine her zaman kucak açan bu millete borçlarının olduğunu söyleyecek cesaret ve sorumlulukları olduğunu siyasi ve toplumsal refleksle göstermelerinin zamanıdır. Türk milleti bu konuda gösterdiği sabrı dikkate almalı ,millet bu konuyu hukuki çerçevede çözülmesini istiyor eğer bu gerçekleşmez ise millet bunu kendi yöntemiyle çözer ki o zaman sonuçları kimlik değişikliyle değil sert ve kesin olur. Mantık şu olmamalı; güneydoğu daki 14 il bizim İstanubul Ankara izmir ortak….Kürt kardeşlerimiz ve bizler Türk kimliği ile her zaman birarada yaşadık ve yaşayacağımıza inancımızda tamdır.

Yorum Yazın