Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, haftanın ilk gününe merkez esnafı ile toplantı yaparak başlarken, Uyar, Enginar Festivaliyle Enginar ekim-üretim alanlarının yüzde 42 arttığını söyledi.
Urla Belediyesi Başkanı Sibel Uyar, haftanın ilk gününde esnaflarla bir araya geldi. Belediye başkan yardımcılarının da eşlik ettiği ziyarette konuşan Uyar, Enginar Festivali ile geçtiğimiz yıl ekim alanlarının yüzde 42 arttığını söyledi. Festivalin Türkiye sınırlarını aştığını ifade eden Uyar, "Biz bu çabalarımıza sadece bir festival, şenlik olarak bakmıyoruz; çünkü Urla’nın en büyük üstünlüğü turizm. O da yaz turizmi değil. Sadece iki ay yapılan turizmin bize yararı olmaz. Bizler gastronomi turizminde önemli bir adım attık. Bu yıl da Enginar Festivali daha da iyi olacak. Kuşçular Köyümüzde yaptırdığımız Soğuk Hava Deposu ile birlikte bu yıl ekim-üretim alanları daha da arttı. Henüz resmi rakamları almadım ama her yerde enginar dikiliyor. Böylesine bir değerimiz hem çiftçimize hem de onu satan esnafımıza büyük katkı sağlıyor. Bizim festivalden anladığımız üretim ve ekonomik kazancı kentimize getirmektir" dedi.
"Urla hızlı göç alıyor"
Geçmişte Urla esnafına büyük katkı sağlayan Yarımada Oyunlarının bu yıl yeniden başlatılacağını ve Urla’da yapılacağını da belirten Başkan Sibel Uyar, Urla merkezindeki tarihi dokunun yüzey anlamında iyileştirilmesi için İzmir Valiliği’nden destek aldıklarını anlattı. Başkan Uyar, fiziki yatırımların da hem ilçe, hem de büyükşehir belediyesinin projeleriyle hızla yapıldığına işaret ederek, "Urla hızlı göç alıyor. En büyük çabamız Urla’nın dokusuna zarar verilmeden gelişmesini sağlamak. Bizler taş ocağı istemiyoruz. Üstünlüklerimiz belli. Bunları koruyarak gelişeceğiz” diye konuştu.

Yorum Yazın