Gaziemir’de Sami Usta olarak tanınan Sami Denktaş, tarihi Seydiköy Tren İstasyonu ve çevresinin 1950’li yıllardaki halinin geri dönüşüm malzemesinden yaptığı maketini Şenol’a armağan etti. Denktaş’a teşekkür eden Şenol: “Çok özel, çok değerli, harika bir çalışma”

Tren seferlerinin kaldırılması ve rayların sökülmesiyle kapısına kilit vurularak atıl duruma bırakılan eski Seydiköy Tren İstasyonu’nu TCDD’den kiralayarak Anı Evi’ne çeviren Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a bu konuda sürpriz yapıldı. 1876 yılında inşa edilen binayı kentin tarihini ve kültürel, sosyal, ekonomik hayatını simgeleyen materyallerle donatarak Şubat 2011’de hizmete sunan Başkan Şenol’a, tarihi Seydiköy Tren İstasyonu ve çevresinin 1950’li yıllardaki halinin maketi armağan edildi. Gaziemirlilerin Sami Usta olarak tanıdıkları Sami Denktaş, geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı özel çalışmayı Başkan Şenol’a hediye etti. Sami Denktaş’a teşekkür eden Şenol, “Bu benim için çok özel, çok değerli bir çalışma. Gaziemir’imizin geçmişinde önemli yeri bulunan tarihi tren istasyonunun anlatıldığı el emeği bu eseri özel olarak sergileyerek herkesin görmesini sağlayacağız. Kentin tarihinin anlatıldığı bu çalışmayı en iyi şekilde koruyarak gelecek kuşaklara aktaracağız” diye konuştu.

Geri dönüşüm malzemesinden 4 ayda yapıldı

Gaziemirlilerin Sami Usta olarak tanıdığı emekli Sami Denktaş, kentin görsel hafızasında önemli yer tutan tarihi tren istasyonunun fotoğraflarından ve anılardan esinlenerek maketi yapmaya karar veriyor. Gazeteci Türker Küpcük ve Gaziemirli Hüseyin Kış’ın desteği ile maket çalışmasını yapan Sami Denktaş, Seydiköy Tren İstasyonu’nun 1950’li yıllarını baz aldı. Tarihi veriler ışığında yapılan maket dönemi tam olarak yansıtması adına özel olarak dizayn edildi. 4 Aylık çalışmanın sonucunda ortaya çıkan maketin tamamı geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yapıldı.

Tarihi binanın maketini Başkan Şenol’a armağan eden Denktaş, aynı şekilde geri dönüşüm malzemelerini kullanarak yaptığı Gaziemir’deki askeri havaalanı, Sarnıç Gölet ve yolcu uçağının üç boyutlu maketini de belediyeye armağan etti.

 

Tarihi istasyon maket (7)  Tarihi istasyon maket (4) Tarihi istasyon maket (3) Tarihi istasyon maket (2)

Yorum Yazın