Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet verecek olan ”Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)” Kemalpaşa halkının ve çevre ilçelerin hizmetine açıldı.
Sağlık Bakanlığı 2011’de Ruh Sağlığı Hizmetlerinin daha da iyileştirilmesi için Ruh Sağlığı Eylem Planı yayınlamış ve “Toplum Temelli Ruh Sağlığı Hizmet Modeli Uygulaması”na geçilmişti. Bu çerçevede ruhsal bozukluğu olan hastalara daha etkin ve verimli bir şekilde hizmet sunulması için İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği’ne bağlı 5. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Kemalpaşa da hizmete girdi.
Törende açılış konuşmasını yapan Kemalpaşa DH Yöneticisi Uzm. Dr. Doğan Yıldırım “Bugün burada hastanemize bağlı olarak hizmet verecek olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ni açıyoruz. Kemalpaşa DH 8500 metrekare kapalı alan üzerinde 30 uzman hekim 4 diş hekimi 9 pratisyen hekim, psikolog ve diyetisyen kadrosuyla Kemalpaşa da ki 100.000’in üzerinde nüfusa hizmet vermekte, İzmir’deki birçok vatandaşımız da hastanemizi tercih etmektedir. 2016 yılında Kutlusan Holding tarafından yapılan ek binamızın açılışını gerçekleştirdik. Şimdi de TRSM’yi açıyoruz. Burası sosyal hayattan koparılmış insanların topluma tekrar kazandırılması açısından çok önemli bir merkez. Resim, ahşap boyama, spor ve müzik gibi birçok alanda halk eğitim merkezinden gelecek hocalarımızla beraber çalışacağız. Merkezimizde aynı zamanda psikiyatri uzmanımız psikoloğumuz ve sosyal çalışmacımız ihtiyacı olan kişilere ve ailelerine destek olacaktır. Bizlere bu çalışmada destek veren değerli işadamlarımıza, Milletvekillerimize, Genel Sekreterimize ve değerli başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Merkezin Kemalpaşa’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Burası Hem Hastalarımız Hem de Aileleri İçin Bir Rehabilitasyon Merkezi…
İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu ise “Kemalpaşa Hastanemiz zaman içinde teknolojik ve fiziksel alanları açısından gelişti. Bugün çok önemli bir açılış için bir aradayız ve belki de bu bölgenin ilk kez böyle bir hizmete kavuşması söz konusu. TRSM, hem hastalarımız hem de aileleri için rehabilitasyon merkezi olacaktır. Konak, Buca, Çiğli ve Menemen’de 4 merkezimiz vardı şimdi 5’inci merkezimizi açıyoruz ve bu ay içerisinde Bergama’daki 6’ıncı merkezimizi de inşallah hep beraber açacağız. Geçen sene toplam 946 ruh sağlığı sorunu olan hastamızı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezlerimizde ağırlamışız. Ben bu merkezi bize ve Kemalpaşa halkına kazandıran başta hastanemizin teknik ekibine, çalışanlarına, yöneticimiz Doğan Bey’e, iş adamlarımıza, yöneticilere, Sayın Milletvekilimize, hastanemizdeki eksiklerle ilgili bize destek veren Kemalpaşa Belediye Başkanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu konuşmasında “Bizler 1000 yıldır bizi bu coğrafyada var eden değerlerimizden en önemlisi olan “Halka Hizmeti Hakka Hizmet” olarak gören bir anlayışı temsil edecek bir mekanın açılışını icra edeceğiz. Bu güzel mekanda inşallah özellikle Kemalpaşa’mızda toplumdan kendini tecrit etmiş, rahatsızlığı olan evlatlarımızı tedavi ederken ailelerine de nefes aldıracak bir hizmet verilecek. Hizmetin sunumunda emeği geçen ve destek veren herkesten Allah razı olsun.” dedi.
Son olarak konuşmalarını yapan Ak Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli “Kemalpaşa’da hizmet hem genel hem de yerel olarak hızla devam ediyor. Ben Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kültür merkezi ve rekreasyon alanlarını Kemalpaşalılara kazandırdı. Biz de hükümet olarak durmayacağız Kemalpaşa’ya yatırıma devam edeceğiz. Kuzey Sekreterliğimiz çok hızlı çalışıyor ve İzmir’de Kuzeyin hizmetleri bunlarla da bitmiyor. Her zaman her yerde gururla ifade ettiğim bir çalışmamız var. Bayraklı da 2060 yataklı Şehir Hastanesine başladık. Sözleşmeye göre 2019’da bitecek ama biz söz verdiğimizden önce 2018 yılı sonunda Bayraklı Şehir Hastanemizi açmış bulunacağız. Hastanemiz dakikada 7 ambulansın giriş yapabileceği 50 ameliyathane, 50 yoğun bakım ünitesinin bulunduğu muazzam bir eser olacak. 4000 kişi istihdam edilecek. İftarla söylüyorum ki Dünyada sağlık konusunda hizmet sunan en iyi ülkeyiz ve İzmir halkımız hizmetin en iyisini hak ediyor.” dedi.
Tören değerli bağışçılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından, merkezin gezilmesiyle son buldu.
Uzman Kadrosuyla Hizmette…
Kemalpaşa DH Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde konusunda uzman Psikiyatri, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Halk Eğitim Eğitmeni, Sağlık Memuru, Hemşire,  Bilgi İşlem Personeli, Temizlik ve Güvenlik Görevlisi kadrosu ile hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde hizmet verecektir.

Yorum Yazın