-Büyükşehir’in ulaşım zammına Memur-Sen’den tepki

-Bina: Elinizi vatandaşın cebinden çekin

İzmir’de 1 Ocak itibariyle toplu taşımaya getirilen zamma bir tepki de Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Musa Bina’dan geldi. Bina, yapılan zammın derhal geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek, “Elinizi vatandaşın cebinden çekin” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yılda toplu taşımaya getirdiği yüzde 6,67 oranındaki zam kararına bir tepki de Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Musa Bina’dan geldi. Büyükşehir Belediye Meclisinden AK Parti’nin ret oyuna karşılık geçen ve 1 Ocak 2016 itibariyle uygulanmaya başlanan yeni zamlı tarifeyi protesto eden Bina, Büyükşehir’in yapılan zamları derhal geri çekmesi gerektiğini söyledi. Bina, “İzmir’de dar gelirli bir vatandaş kazandığı ücretin önemli bir bölümü ulaşıma harcıyor. Aktarma çilesiyle zaten büyük bir keşmekeşe giren ulaşıma getirilen son zamlar vatandaşın adeta sabrını zorluyor. Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan ve en çok katı atık bedelini ödeyen bir şehir olmamız yetmiyor, şimdi bir de en pahalı ulaşımı kullanmaya doğru gidiyoruz. Aziz Bey, elini vicdanına koymalı. Vatandaşın cebinden ellerini çeksinler” diye konuştu.

Samimi değiller

Büyükşehir’in zam kararını seçim sonrası almasının da manidar olduğunu belirten Bina, “Bu anlamda samimiyetlerini de sorgulamaları lazım. Sayın Kocaoğlu’nun zam kararından önce toplu ulaşımdaki sıkıntıları çözmek için çaba göstermesi gerekirdi” şeklinde konuştu. Bina ayrıca, zamdan en çok şehrin varoşlarında yaşayan dar gelirli, çalışan kesim ve öğrencilerin etkilendiği belirtti. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yeni tarifeye göre tam bilet 2.25 TL’den 2.40 TL’ye, indirimli binişlerde öğrenci 1,25 TL’den 1,35 TL’ye öğretmen ise 1,60 TL’den, 1.75 TL’ye yükselmişti.

Yorum Yazın