Elektrik yardımı nasıl alınır ? Elektrik yardımına nasıl başvurulur? Gerekli evraklar nelerdir ? Kimler başvuru yapabilir ? Elektrik fatura yardımı nasıl alınır ? Bütün soruların cevapları yazımızda.

Elektrik yardımı nasıl alınır 2021 sorusuna bu yazıda cevap vereceğiz.

Elektrik Yardımı Nedir ?

Elektrik tüketim desteği yardımı programı resmi gazete de yayınlandıktan sonra 27.02.2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Yeşil kartlılara elektrik yardımı resmi gazete bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tarihten sonra elektrik yardımı başvurusu alınmaya başlandı. Yada vatandaşlar öyle sandı. elektrik desteği başlıyor haberleri üzerine elektrik yardımı başladı mı diye bilgi almaya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giden vatandaşların başvuruları alınmayınca, vatandaşların aslında elektrik yardımı desteği programı detayları konusunda pek de bilgi sahibi olmadığı anlaşıldı. Peki elektrik yardımı nasıl alınır ?

Vakıftan fakirlere verilen elektrik desteği alamayan vatandaşların aklında tek soru vardı. Elektrik yardımı 2021 nasıl alınır ? İşte bu yazımızda aklınızda ki bütün sorulara cevap verilecek.

Elektrik tüketim desteği yardımı programı resmi gazete de yayınlanmıştı ama vatandaşlarımız devletten elektrik desteği

desteği kimlere verilecek ? Elektrik yardımı 2021 için nereye başvurmamız gerekiyor ?

Elektrik yardımından kimler faydalanabilir soruları merak konusu oldu. Şimdi de ilk sorumuza geri dönelim ve tek tek bütün sorulara cevap verelim.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Elektrik yardımı nasıl alınır sorusuna yeşil kartlılara elektrik indirimi 2021 yılı için nereye başvuru yapılır sorusuna cevap vererek başlayalım.

elektrik yardımı nasıl alınır
elektrik yardımı nasıl alınır

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Yeşil kartlılara elektrik faturası yardımı 2021 için nereye başvurmak lazım, elektrik desteği yardımı nereden alınır sorusunu google ye sorarsanız haber sitelerinde Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurabileceğinizi söyleyen onlarca haber bulabilirsiniz ama maalesef durum hiç de öyle değil.

Çünkü elektrik faturası yardımı başvurusu diye bir durum söz konusu değil. Devletten elektik desteği yardımı belli şartları taşıyan ailelere Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından otomatik olarak eklenmektedir. Yani elektrik yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur.

Peki elektrik faturası yardımı için gerekli belgeler ve evraklar nelerdir ? Elektrik yardımı nasıl oluyor ? Elektrik yardımı başvurusu şartları nelerdir ? Kimlere otomatik olarak sosyal yardımlaşma elektrik desteği yardımı ekleniyor onlara bakalım.

Dar Gelirliye Elektrik Yardımı Koşulları Nelerdir ?

Dar gelirli ailelere ve vatandaşlara elektrikte devlet desteği şartları aslında gayet basit. Eğer Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından herhangi bir düzenli yardımınız varsa elektrik indirim yardımınız otomatik olarak zaman içinde bağlanacaktır.

Tabi sizde doğal olarak düzenli yardım derken neyi kast ediyorsun diye soruyorsunuz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında verilen düzenli yardımları bilirsek sorun çözülecektir. Bu yardımlar şunlar:

 • Çocuk Parası
 • Aşı Parası
 • Eğitim Yardımı
 • Dul Maaşı
 • Engelli Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • 18 Yaş Altı Engelli Aylığı
 • Gebelik Yardımı
 • Yaşlılık Maaşı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Öksüz-Yetim Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSP Maaşı

Eğer yukarıda saydığımız yardımlardan birini alıyorsanız sosyal yardım alanlara elektrik faturası indirimi desteği otomatik olarak eklenecektir. Elektrik yardımı nasıl alınır konusu için yukarıdaki maaşlar önemli.

Tabi elektrik ödemesi yardımı ne zaman ekleneceği konusunda tam olarak net tarih veremiyor olsak da Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına ayda bir kez olsa sormanız ve Vakıfta kayıtlı telefon numaranızı güncel tutmak faydanıza olacaktır diyebiliriz.

Bende yukarıda ki yardımlardan biri yada bir kaçı var. Ne yapmam gerekiyor sosyal yardımlaşma elektrik faturası ödeme yardımından faydalanmak için yada elektrik destek yardımı ödemesi ne zaman gelecek diye soruyorsanız hiç dert etmeyin ve arkanıza yaslanın.

Elektrik desteği yardım programı 2021 yılında da , elektrik faturasına devlet desteği yardımı olarak otomatik olarak bağlanacaktır. Elektrik yardımı şartları sizin için uygunsa herhangi bir yere başvuru yapmanıza yada evrak götürmenize gerek yoktur.

Devletten elektrik yardımı nasıl alınır, elektrik desteği yardımı şartları sorularına cevap verdikten sonra şimdi gelelim yardımın ne kadar olduğu sorusunun cevabına.

PTT’den Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar Verilecek ?

Elektrik yardımı ne kadar 2021 yılı için sorusunun cevabı şöyledir:

1-2 kişilik haneler 75 KW 59,71TL

3 kişilik haneler 100 KW 79,61 TL

4 kişilik haneler 125 KW 99,52 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 119,42 TL

elektrik yardımı nasıl alınır
elektrik yardımı nasıl alınır

Devletten elektrik desteği ne kadar sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi gelelim dar gelirliye elektrik parası yardım konusunda en çok merak ettiğiniz soruların cevaplarına.

1- Elektrik yardımı devam ediyor mu?

Evet hala devam ediyor.

2-Elektrik yardımı her ay mı ?

Evet her ay yapılmaktadır.

3- Devletten elektrik desteği kaç ay sürecek? Elektrik yardımı sürekli mi ? Elektrik yardımı süresi var mı ?

Elektrik yardımı ne zamana kadar geçerli sorusuna kesin bir cevap vermek zor. Bu yardım da diğer sosyal yardım kalemleri arasına eklenmiştir. Elektrik yardımı da diğer yardımlar gibi sürekli verilecektir.

Diğer yardımlarda olduğu gibi elektrik yardımı ne zaman bitecek sorusu tamamen hükümetlerin insiyatifindedir.

4- Elektrik yardımı kesilir mi ?

Evet kesilir. Elektrik yardımı eğer hanede sosyal yardımlaşma vakıflarından verilen ve yukarıda verdiğimiz yardım kalemlerinden biri kalmazsa elektrik yardımı kesilir.

5-Engellilere elektrik indirimi yardımı veriliyor mu ?

Elektrik yardımı kimler alır sorusuna yukarı da cevap vermiştik. Engellilere de elektrik yardımı evet veriliyor. Ama bahsettiğimiz elektrik yardımını almak için engelli olmanıza gerek yok.

Engellilere elektrik yardımında pozitif ayrımcılık var mı anlamında soruyorsanız hayır yok. Ama kronik hastalara elektrik yardımı verilmektedir. Buraya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

6-Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Elektrik yardımı telefon numarası ile sorgulanabilir mi ?

En çok sorulan soruların başında gelen bir diğer soru ise yeşil kart elektrik indirimi sorgulama nasıl yapıldığıdır. E devlet elektrik yardımı sorgulama işlemlerinde kapısını çalacağınız ilk adrestir. Buraya tıklayarak doğrudan ulaşabilirsiniz. Elektrik desteği sorgulama hattı 144 tür. Bu numarayı arayarak da yardımlarınızın durumunu sorgulayabilirsiniz.

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri için yanlış bir yer. PTT şubelerinde yeterince yoğunluk var. Ama bazı vatandaşlar yardımlarının bağlanıp bağlanmadığını PTT şubelerinde hesabında para olup olmadığını sorarak öğrenmeye çalışıyorlar. Buda PTT şubelerinde gereksiz yoğunluğa sebep olmaktadır. PTT elektrik yardımı sorgulama işlemi yapmak üzere gelen vatandaşları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yönlendirmektedir. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama işlemlerinin yapılacağı bir yer değildir.

7-Elektrik yardımı için nereye başvurmamız gerekiyor ? Elektrik yardımı nereden alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yardımın başvurusu mevcut olmasa da yardım alabilme durumunuz hakkında detaylı bilgiye sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ulaşabilirsiniz.

PTT elektrik faturası yardımı ödemelerinin yapıldığı merkezlerdir. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama yapabileceğiniz yerler değildir. Sorgulama işlemlerini SYDV’ler aracılığıyla yapılmaktadır.

8-Elektrik faturam bana verilen yardımdan daha az geldi. Para üstünü alabilir miyim ? Elektrik faturam bana verilen yardımdan daha fazla gelirse ne olur ?

Elektrik faturanız size ayrılan yardımdan daha az geldi ise para üstü almanız söz konusu olamaz. Sadece faturanızı ödemiş olursunuz. Eğer faturanız size ayrılan yardım miktarından fazla gelirse faturanızın üstünü sizin tamamlamanız gerekiyor.

9- Elektrik aboneliği benim üstüme değil ama yardım benim adıma çıkmış ne olacak. Yardımı alabilecek miyim ?

Aslında bu konu biraz PTT şubesinde çalışan kişinin insafına kalmış diyebiliriz 🙂 Çünkü bazı PTT şubelerinde elektrik yardımının ve elektrik faturasının sizin adınıza olması şartı ararken bazı PTT şubeleri getirdiğiniz faturanın kime adına olduğunu bakmaz.

10- Elektrik faturası yardımı PTT şubesine gidecek durumda olmayan hane bireylerinden birinin adına çıkarsa bu yardımı hane bireylerinden biri bu yardımı üzerine alabilir mi ?

Evet. Örneğin yardım hane halkından engelli birine yada yaşlı birine çıktı. Bu durumda hane de ikamet eden herhangi biri bu yardımı üzerine alabilir. Bu kişi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek işlemlerini gerçekleştirebilir.

11- 80 TL alınabilecek en üst sınır mı ?

Hayır. Her ne kadar haber sitelerinde 80 TL olarak gösterilse de alınabilecek en yüksek yardımı 106,53 TL’dir.

12-Muhtaçlara elektrik tüketimi yardımı yattı mı yatmadı mı nasıl haberimiz olacak ?

Sosyal yardım alanların sosyal yardımlaşma elektrik indirimi yardımı ay sonunda yatmaktadır.

13-Dullara elektrik indirimi yardımı veriliyor mu ?

Elektrik faturasına devlet desteği yardımı içerisine dul maaşı alanlarda girmektedir.

14-Elektrik gibi doğalgaz yardımı da var mı ?

Hayır. Doğal gaz yardımı yoktur.