Eski bakanlardan Anavatan Partisi Milletvekili Ekrem pakdemirli vefat etti.Ekrem PAKDEMİRLİ bu sabah hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi cumartesi günü İzmir Hatay İnönü Caddesi İlahiyat Cami’den öğle namazını mutakıben kaldırılacak, Balçova Yukarı Mezarlığı’na defin edilecektir.Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Devlet Bakanlığı görevlerinde de bulunan  Pakdemirli evli ve 5 çocuk babasıydı.

Taziyeler bugün saat 16:00 ‘a kadar Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi ’nde, saat 16:00 ‘dan sonra İzmir Mavişehir Soyak Siesta A1 Blok Kat:1 D: 4 ‘de kabul edilecektir.

 

Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli Kimdir? Eski ve yeni görevleri:

1939 yılında İzmir’de doğdu. Orta eğitimini Manisada tamamladı. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1963 Haziranında aynı okulda yüksek lisans derecesi aldı. ODTÜ Teorik fizik bölümünde asistan, bir yıl sonra da Makine bölümünde öğretim görevlisi oldu. Daha sonra 1967 Ağustos ayında  Imperial College (University of London)’da doktorasını tamamladı. ODTÜ de öğretim görevliliği ve öğretim üyeliği yaptı. Devlet Planlama Teşkilatında grup başkanlığı ve  Müsteşar Yardımcılığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı ve Merkez Büyükelçiliği görevlerinde bulundu. XVIII., XIX., XX. ve XXI. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 2003 yılından bu yana, Bilkent, Başkent ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı, yapmaktadır. Akbank yönetim kurulu üyeliği,  Vestel Elektronik A.Ş. Vestel Beyaz Eşya A.Ş adlı özel şirkette Yönetim Kurulu Başkanvekilliği, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. adlı ticari şirkette Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevresel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2007 yılından bu yana da Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Kendisi  SAF GYO ve Ülker Bisküvi A.Ş de bağımsız yönetim kurulu üyeliğindedir. 1989 yılından beri Yeminli Mali Müşavirdir. Son yirmi beş yıldır, muhtelif gazete ve dergilerde köşe yazıları yazmaktadır. Evli beş çocuk ve yedi torun sahibidir.

Yorum Yazın