Uluslararası ticarette büyük öneme sahip olan fuarların, firmaların yeni ticari bağlantılar kurmasında kritik öneme sahip olduğu bilinirken, A sınıfı fuar organizatörü belgesi sahibi Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşması için 2017 yılında 11 tane uluslararası fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendi. EİB, 2018 yılında bu sayıyı 14’e çıkarmaya hazırlanıyor.
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2017 yılında 11 tane uluslararası fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu üstlenirken, 2018 yılında gerçekleştireceği 14 fuarla milli katılım organizasyonu ile bu alanda kendi rekorunu kırmak istiyor. Ege İhracatçı Birlikleri bu kapsamda, 2018 yılında Amerika, Japonya, Çin, İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa ve İsveç’te; gıda, doğal taş, hazır giyim, deri, ayakkabı sektörlerinde 14 fuarda Türk ihracatçılarıyla dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçıları buluşturacak. İhracatçılar, 2018 yılında EİB ile dünyanın etrafında 4 tur atacak kadar seyahat edecek.
Uluslararası ticarette dijital pazarlamanın son yıllarda ivme kazanmasına rağmen fuarların halen vazgeçilmezliğini koruduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ihracatçı firmaların müşteri portföylerini geliştirmek ve mevcut müşterileriyle ilişkilerini sağlıklı zeminde sürdürmek için fuarlara katılımının hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.
Ege İhracatçı Birliklerinin çeyrek asra yaklaşan fuar organizatörlüğü tecrübesine sahip olduğunu hatırlatan Ünlütürk, “Uzun yıllardır Ekonomi Bakanlığından aldığımız yetki ile yüzlerce milli katılım organizasyonu gerçekleştirdik. Fuarcılık serüvenimiz 1994 yılında GTZ Alman Teknik İşbirliği Kuruluşu ile işbirliğinde hazırgiyim sektörüne yönelik olarak Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Interjeans Fuarı’na İzmir’den 10 firmamızın katılımını organize ederek başladı. İlk milli katılım organizasyonumuzu ise; Stonetec Nürnberg Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na 60’ı aşkın firma ile yapmıştık. 23 yıldır yüzlerce fuara binlerce firmamızın katılımını organize ettik. İlk yola çıktığımız 1994 yılında EİB’nin ihracatı 1.8 milyar dolar seviyesinde iken bugün ihracatımız 11 milyar doları aştı. Bu gelişimde fuarların büyük payı var. Katılımcı firmalarla yapılan anketlerden hep yüksek notlar aldık. 2018 yılında 14 milli katılım organizasyonu ile rekor kıracağız. İhracatçı firmalarımızı 2018 yılında düzenleyeceğimiz 14 fuarda yerlerini almaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Fuar turu Londra’daki Fashion SVP ile başlıyor
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2018 yılında 6 tane fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlenmeye hazırlanıyor. EHKİB’in ilk düzenleyeceği fuar ise 16 Ocak 2018 tarihinde dünyanın en önemli moda merkezlerinden Londra’da düzenlenecek olan Fashion SVP Fuarı olacak.
Hazırgiyim ihracatçıları şubat ayında en büyük ihraç pazarları olan Almanya’nın Münih kentinde Munih Fabric Start Fuarı ile paralel olarak düzenlenecek olan Munih Apparel Source Fuarı’nda ve Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek olan Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı’nda ihracatlarını arttırma gayreti içinde olacak.
EHKİB, bu yılın ikinci yarısında ise; Haziran ayında Fashion SVP Fuarı’nda, Eylül ayında ise Munih Apparel Source ve Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarlarında yerini alacak.
EİB 2018 yılında 4 gıda fuarına katılacak
Dünya genelinde sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla birlikte yıldızı parlayan organik sektörünün en büyük buluşması her yıl olduğu gibi bu yılda Ege İhracatçı Birliklerinin Milli Katılım Organizasyonu ile 18 Şubat 2018 tarihinde Almanya’nın Nürnberg şehrinde gerçekleşecek.
Ege İhracatçı Birliklerinin 1998 yılından beri Milli Katılım Organizasyonunu üstlendiği New York Summer Fancy Food Show Fuarı 30 Haziran-2 Temmuz 2018 tarihlerinde, Amerika’ya ihracatını arttırmak isteyen Türk gıda ihracatçılarına yeni fırsatlar sunacak. Uzak Doğu’nun en büyük gıda fuarlarından biri olan Foodex Japan 2018 Fuarı ise; 6-9 Mart 2018 tarihleri arasında EİB’nin Milli Katılım Organizasyonu ile düzenlenecek. Ege İhracatçı Birlikleri Kasım 2018’de İsveç’in Malmö şehrinde gerçekleştirilecek olan Nordic Food Fuarına ise ilk kez Milli Katılım Organizasyonu yapacak.
Doğaltaş ihracatçıları Xiamen bayramını dört gözle bekliyor
Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük buluşması olan ve Türk doğal taş sektörünün en büyük ihraç pazarı Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı doğaltaş sektöründe bayram coşkusuna yol açıyor. Xiamen Fuarı, 6-9 Mart 2018 tarihlerinde Ege Maden İhracatçıları Birliğinin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile bayrama dönüşecek.
Dericiler 3 fuar düzenlemeye hazırlanıyor
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 2018 yılında 3 fuara yönelik milli katılım organizasyonu gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 2018 yılı Şubat ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek olan Euroshoes Fuarı’nda Türk ayakkabı sektörünün ürünleri görücüye çıkacak. Aynı fuar 2018 yılının Ağustos ayında ise ikinci kez düzenlenecek. Türk deri sektörünü Çin’deki ithalatçılarla ACLE Fuarı’nda uzun yıllardır başarıyla buluşturan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2018 Ağustos ayında gerçekleştirilecek ACLE Fuarı’na da milli katılım organizasyonu için çalışmalarına şimdiden başladı.

Yorum Yazın