thumbnail_Salon_ thumbnail_Toplu_

Eğitim-Bir-Sen’liler tiyatroda buluştu

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube tarafından düzenlenen tiyatro etkinliğinde, “Seherin Kadınları” adlı oyun izleyiciyle buluştu

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube tarafından sendika üyelerine yönelik düzenlenen tiyatro etkinliğinde, milli mücadele dönemine damga vuran kadın kahramanlardan Kara Fatma’nın hikayesinin anlatıldığı “Seherin Kadınları” adlı oyun izleyiciyle buluştu.

Çığa Sanat’ın sahnelediği, kadın cinayetlerine karşı farkındalık yaratmayı da amaçlayan oyuna Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkan Vekili Ali Kaya, Şube Başkan Yardımcıları Lütfü Ülver, Yusuf Bilir, Ebru Yücel, ilçe temsilcileri, şube kadınlar komisyonu temsilcileri, sendika üyeleri, ilçe milli eğitim müdürleri, kurum amirleri ve üyeler katıldı. Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nde sergilenen tek perdelik oyun, salonu dolduran izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Oyunun sonunda tiyatroculara çiçek takdim edildi.

Yücel: Oyunda kadın cinayetlerine de vurgu yapılıyor

Etkinlik öncesi oyun hakkında bilgi veren Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Ebru Yücel, oyunun kadın cinayetlerine karşı bir farkındalık yaratmayı amaçlaması açısından da oldukça önemli bir rol üstlendiğine vurgu yaptı. Yücel, “Tiyatro eserimizin kahramanı, Milli Mücadele döneminde Balkan, Kafkas ve Kurtuluş Savaşı cephelerinde görev alan; kadın olmasına rağmen gösterdiği başarılardan dolayı üsteğmen rütbesine yükselerek adını tarihe yazdıran Kara Fatma. Dönemin ruhuna uygun olarak yazılan oyun aynı zamanda günümüzde kadın cinayetlerinin ulaştığı boyutu gözler önüne sermesi açısından da önemli mesajlar taşıyor” diye konuştu.

MİLLİ MÜCADELE RUHU CANLANDIRILDI

Oyunda, Milli Mücadele’nin kadın kahramanı Üsteğmen Kara Fatma’nın hikayesi başta olmak üzere savaş yıllarında kadınların üstlendikleri tarihi görevler duygusal bir dille anlatıldı. Nazlı Çığa, Kahraman Sivri ve Soner Türker tarafından sahnelenen tek perdelik oyunda, kocası Sarıkamış’ta şehit düşen Fatma Seher’in gönüllü intikamcı birliği kurarak, savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra ülke savunmasında üstlendiği aktif görevleri anlatıyor. Oyun, dönemin ruhuna uygun olarak yazılan senaryo, kostümler ve sahne dekoruyla izleyiciye aktarılıyor. Her diyalogu sanatseverlerin duygularına hitap eden ve salonda büyük bir etki yaratan oyunun sonlarına doğru Türkiye’de öldürülen kadınların fotoğraflarının yer aldığı slayt gösterilerek, kadına karşı şiddetin ulaştığı boyuta vurgu yapılıyor.

Yorum Yazın