Ali Musa Bina: Soylu mücadelemiz 25 yaşında

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) İzmir 1 No’lu Şube yönetimi, Eğitim-Bir-Sen’in kuruluşunun 25’inci yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Ali Musa Bina’nın okuduğu basın açıklamasında, Eğitim-Bir-Sen’in, çeyrek asırdır hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinin öncüsü olarak eğitimcilerin yanında olduğunu söyleyen Bina, “2011 yılında genel yetkili sendika, Mayıs 2016 itibarıyla 400 bini aşkın üye sayısıyla Eğitim-Bir-Sen, Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur. Aynı başarı şehrimizde de tekrarlanmış ve 2015 mutabakatında, İzmir’de genel yetkili sendika olmuştur. Eğitim-Bir-Sen, 25 yıldır, hakkın, adaletin, barışın, emeğin ve özgürlüklerin mücadelesini vermiştir, bundan sonra da bu uğurda mücadelesini sürdürecektir” diye konuştu.

Bina, mesajında şunları kaydetti:

“14 Şubat 1992 tarihinde, geleneğimizden beslenerek geleceği aydınlatmak üzere yola çıkan Mehmet Akif İnan ve 14 arkadaşı tarafından kurulan Eğitim-Bir-Sen, hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinde 25 yılı geride bırakmıştır.

İlk yıllarını, sendikayı yaşatma konusunda karşılaşılan ekonomik yoksunluklar, yasal bir zeminin bulunmamasından kaynaklanan örgütlenme güçlükleri ve geçmişteki sendikal örgütlenmelerin getirdiği kirliliğin oluşturduğu psikolojik bariyerlerle mücadeleyle geçiren Eğitim-Bir-Sen, emekleme safhasını henüz atlatmış olduğu bir zamanda da millete ve değerlerine yönelik en büyük saldırılardan biri olan 28 Şubat süreciyle karşı karşıya kalmıştır. Millete karşı yapılan bu darbe, milletin bağrından çıkan ve milletin yanında saf tutan Eğitim-Bir-Sen’i derinden etkilemiştir.

Sendikacılığı salt maddi bir kazanım aracı olarak değerlendirmeyen, aynı zamanda örselenen medeniyet değerlerimizin tahkimi, yön problemi içerisine itilen insanımızın tarihî istikametine kavuşturulması gibi kendisini diğerlerinden farklı kılan uğraşıları da faaliyet alanına dâhil eden Eğitim-Bir-Sen, kurulduğundan beri çalışmalarını bu çerçevede gerçekleştirmiştir.

400 bini aşkın üye…

2001 yılında çıkarılan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun ardından hak ve özgürlük faaliyetlerine hız veren Eğitim-Bir-Sen, eylem ve söylemlerini duygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak gören eğitim çalışanlarının dalga dalga katılımıyla sürekli büyümüş, 2011 yılında genel yetkili sendika, Mayıs 2016 itibarıyla 400 bini aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur. Aynı başarı şehrimizde de tekrarlanmış ve 2015 mutabakatında, İzmir’de genel yetkili sendika olmuştur.

Eğitim-Bir-Sen’in çeyrek yüzyıllık mücadele geçmişi, Türkiye’nin karanlıklardan aydınlığa, darbe dönemlerinden demokrasiye, geri kalmışlıktan ilerlemeye geçiş tarihi; ülkemizin

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın