Gelen bir son dakika haberine göre; Ege’de bir deprem daha. Sabah saatlerinde Ege’de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından, İstanbul ve çevre illerden hissedilen bir deprem meydana geldi. Peş peşe sarsıntıların olduğu bölgede 5.1 büyüklüğündeki deprem endişe yarattı. Öte yandan saat 12.42’de Karaburun açıklarında 4.0 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. İşte detaylar..

İzmir'deki depremin ardından uzmanlardan son dakika açıklamaları! - Son  Dakika Milliyet

Ege Denizi bu sabah peş peşe depremlerle sallandı. AFAD’dan son dakika açıklamaları art arda gelirken merkez üssü İzmir’in Karaburun ilçesi olan ilk deprem 4.1 şiddetinde gerçekleşti. Ardından medyana gelen depremler ise sırasıyla 2.9, 5.1, 4.8, 4.7 ve 4.2 büyüklüğünde oldu. Saat 11.35’te de 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Deprem fırtınası çok sayıda depremin bir arada olduğu depremlere verilen isim. Deprem fırtınalarında farklı büyüklükte çok sayıda deprem olur. Deprem fırtınasına dönüşür mü? Buna bakmak lazım. Böyle bir olasılık var tabi…” ifadelerini kullandı. Öte yandan Prof. Dr. Ahmet Ercan da peşe meydana gelen depremlerin ardından ‘Yazlıklarınıza gidin’ uyarısında bulundu.
Son dakika: Egede şiddetli deprem İstanbulda da hissedildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre, sarsıntı saat 11.35’te ve 3,42 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Aynı bölgede sabah saat 08.46’da 5,1 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, ardından en büyüğü 4,8 büyüklüğünde çok sayıda artçı kaydedilmişti.

İSTANBUL’DAN DA HİSSEDİLDİ!

Bölge sabah saatlerinden bu yana beşik gibi sallanırken, Karaburun açıklarında oluşan deprem, İstanbul dahil çevre illerden de hissedildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy bölgede yaşanan depremleri değerlendirdi. İşte Ersoy’un açıklamalarından satır başları:

6,6’LIK DEPREMİN ARTÇISI OLARAK KABUL EDİLEBİLİR Mİ?

Hayır edilemez. Çünkü çok farklı bir bölgede. Ege Denizi aslında bir deprem denizi yani çok sayıda ada olmasının Ege kıyılarının çok girintili çıkıntılı olmasının nedeni depremler.

Bu depremi tanımlayacak olursak İzmir’in Kuzey Batısındaki Midilli Adası’nın Güneyinde denizin içerisinde Midilli fayı var. Bu fay oldukça uzun bir fay. Normalde kapasite olarak 7’nin üzerinde deprem oluşturabilecek bir fay.

Son dakika: Egede şiddetli deprem İstanbulda da hissedildi

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZ İNCELEMELERİNİ BAŞLATTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’deki depreme ilişkin, ‘İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen depremlerden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin hemen ardından İl Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerini başlattılar. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık.’ açıklamasını yaptı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AA muhabirine, sabah saatlerindeki depremlerin ardından kent genelinde tarama yapıldığını belirtti.

Vali, şu ana kadar herhangi bir olumsuz durumunun bildirilmediğini kaydetti.

Alandaki taramaların sürdüğünü aktaran Köşger, “Depremlerde şu ana kadar can kaybı ya da hasar bilgisi ulaşmadı. Karaburun başta olmak üzere kent genelinde taramalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da depremler sonrası mahallelerde geniş çaplı tarama yaptıklarını, bir yıkım veya can kaybı ile karşılaşmadıklarını belirti.

Erdoğan, ekiplerin alandaki çalışmalara devam ettiğini ifade etti.

Ege Denizi’nde, İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında saat 08.46’da 5,1, bir dakika sonra 4,8 büyüklüğünde iki deprem kaydedilmişti.