Travel Turkey İzmir ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi için İzmir’de bulunan Dünya Turizm Yazarları Federasyonu Başkanı Tijani Haddad, Fuar İzmir’in sektör açısından  çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Haddad, İzmir’i, kısa bir süre önce kurdukları Akdeniz Turizm Federasyonu’na davet etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  31 ülkenin turizmcilerini bir araya getiren “Travel Turkey İzmir” ve “Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi” kapsamında kente gelen Dünya Turizm Yazarları Federasyonu (FIJET)  heyeti ile bir araya geldi. 22 ülkeden 700 gazetecinin üye olduğu FIJET’in  Başkanı Tijani Haddad,  Türkiye Başkanı Ertan Sandıkçıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kutlu’yu ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kenti kalkındırmak ve turizmi çeşitlendirmek amacıyla yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bugüne kadar dünyada pek çok fuar alanı ziyaret ettiğini ancak Fuar İzmir’in geleceğe dönük vizyonundan çok etkilendiğini belirten FIJET Başkanı Tijani Haddad, İzmir’in de Akdeniz çanağında hem turizm hem de ekonomik anlamda çok önemli bir kent olduğunu dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun çalışmalarını takip ve takdir ettiklerini belirten Haddad,  Akdeniz’i bir bütün olarak ele alıp  turizm alanında işbirliklerini artırmak amacıyla  çok önemli bir girişim başlatarak Akdeniz Turizm Federasyonu’nun temelini attıklarını ifade etti.  İzmir’i de bu federasyonda görmek istediklerini söyleyen Haddad, “Akdeniz’de yoğun deniz trafiği ve çevre kirliliği var. Bunu çözmek tek bir ülkenin elinde değil.  Ayrıca turizm alanında zorluklarla karşı karşıyayız.  Karar alıcıların birlikte çalışması ve teröre boyun eğmemesi gerekiyor. Bu anlamda bu girişimimizin Akdeniz ülkeleri arasında dayanışmayı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Haddad, ayrıca Fuar İzmir’i çok beğendiğini, fuar ve kongrenin  turizm sektörü açısından çok önemli olduğunu belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Dünya Turizm Yazarları Federasyonu ile de her türlü işbirliğine açık olduklarını, üyeleri İzmir’de ağırlamaktan ve kenti tanıtmaktan büyük mutluluk duyacaklarını kaydetti.

14989_20151214092210_ERC_2851 14989_20151214092210_ERC_2847

Yorum Yazın