Dün ajansların Ekonomi sayfalarına göğsümüzü kabartan şu cümleler yazılmıştı;
Kesintisiz 25 çeyrektir büyüyen Türkiye ekonomisi, 2015’in 4. çeyreğindeki yüzde 5,7’lik Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) artışı ile 17 çeyreğin en yüksek performansını sergiledi.
Küresel piyasalarda çalkantıların yaşandığı, jeopolitik risklerin arttığı ve yurt içinde iki genel seçimin gerçekleştiği 2015 yılında Türkiye ekonomisi piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 4 büyüdü.
Sayın Başbakan Yardımcısı ve uzun yıllar Ak Parti Hükümetlerinin Maliye Bakanlığı ‘nıda yapmış olan Mehmet Şimşek bu rakamların ardından yine “Ekonomimiz OVP’de öngördüğümüz seviyede büyüdü” demesi ve Ekonomi Bakanı Sayın Elitaş’ın “G20 de Türkiye Büyümede 4.sırada” demesi,
Doğusunda savaş batısında Ekonomik kriz olan ülkemizin artık seçim meydanlarında kullanılan “Yeni Türkiye” sloganın boşuna olmadığını inanmanın ve bu yolda ilerlemenin başarıyı getirdiğini görmek bizleri daha da umutlandırıyor.
Ancak bu büyüme Kamu dan özel sektöre bir çok kurumumuzun İş Güvenliği konusunda maalesef hazırlıksız yakalandığının birçok örneğini geçtiğimiz yıllarda can kaybı ile sonuçlanan istemediğimiz “İş Güvenliği İhmali” kazaları gösterdi.
Ama bu demek değildir ki duralım, hayır !
Basit ama önemli birkaç tedbirle hem kamu hem de özel sektör bu zor zamanları başarıyla atlatabilir.
Denetim ve yazılımlarla destekli denetim sistemleri
Sık bilinçlendirme ve öğrenilmiş derslerin kamuoyuna yansımaları gibi dokunuşlar 76 milyon nüfusu olan büyük bir ekonomide aşılamayacak sorunlar değildir.
Bununla beraber özellikle Kamu da  geçtiğimiz dönemlerden daha sık bu tarz yaklaşımların olması tabi ki bizleri ziyadesi ile memnun ediyor. Temmuz ayı itibariyle de Kamunun da 6331 sayılı kanun mevzuatına girecek olması ve denetimin iç mekanizmaları harekete geçirecek olması, bu konuda başta Hükümet olmak üzere devlet kurumlarımızın bu konu da da “Yeni Türkiye” sloganın altını dolduracağı kesin.
Hayırlı kazasız günler dileği ile…
 Ali MAMAK

Yorum Yazın