İzmir’de işlettikleri marketlerde sahte rakı satıp 4 kişinin ölümüne 4 kişide de görme kaybı ve iç organlarında hasar oluşmasına neden oldukları iddia edilen 4’ü tutuklu 9 sanığın 112’şer yıl hapis istemiyle yargılandıkları davaya devam edildi. Mağdurların ölüm raporları gelmezken duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
Konak’ta 2015 yılı Kasım ayında sahte rakı içen Şenol Kaba, Birol Bacaklı, Gürkan Tapınç ve Özkan Yaman yaşamını yitirdi. Aynı sahte rakılardan içen Engin Dengiz, Beyazıt Macarlar, Fuat Göksu ve Muhsin Tahir Soyuöz de ise görme kaybı ve iç organlarında hasar oluştu. Hatay ve İkiçeşmelik semtlerindeki marketlerinde sahte rakıları sattıkları iddia edilen sanıklardan Habip B., Orçun Y., Çağdaş Metin F. ve Ertan Ö. tutuklandı, Hatice B., Zehni G. ve Mehmet Besim G., Fedayi Tufan T. ve Şaban S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında ’olası kasıtla kasten öldürme’ suçundan 112’şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Mağdurların ölüm raporları gelmedi ertelendi
İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 8. duruşmasına, tutuklu sanıklar Habip B., Orçun Y., Çağdaş Metin F. ve Ertan Ö., tutuksuz sanıklar Hatice B., Zehni G. ve Mehmet Besim G. ile sanık avukatları hazır bulundu. Diğer iki tutuksuz sanık Fedayi Tufan T. ve Şaban S. ise gelmedi. Mahkeme başkanı, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen mağdurların ölüm sebebinin kesin raporunun gelmediğini, hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli Şaban S.’nin hala yakalanamadığı söyledi. Sanık ve sanık avukatları tahliye taleplerinde bulundu. Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan mağdurların ölüm sebebine ilişkin raporun beklenmesine, gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine, firari durumda olan sanık Şaban S.’nin yakalama emrinin infazının beklenmesine, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.

Yorum Yazın