TOPLU ULAŞIMDA ZAM KAVGASI TAM GAZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi toplu ulaşım ücretlerine aldığı zam kararının ardından tepkiler giderek artıyor. Ortalama yüzde 8’lik zam sonrasında yeni tarifelerde tam bilet fiyatlarının 2,40 liraya çıktığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan tepkisini ilginç bir şekilde dile getirdi.

Geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ESHOT’un başarısızlığının faturasını vatandaşa kestiğini dile getiren ve yeni ulaşım tarifesindeki ücret artışlarına karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan’dan Başkan Aziz Kocaoğlu’na “bisikletli” gönderme geldi. Zamla birlikte tam bilet fiyatlarının 2,40 TL’ye yükseltilmesinin vatandaşın bütçesine darbe olduğunu savunan AK Parti’li Doğan, “Belediyenin bisiklet kiralama hizmeti sunduğu BİSİM’de fiyatlar 2 lira. İzmirliler ne yapsın Sayın Kocaoğlu? Vatandaş işine bisikletle mi gitsin?” dedi.

“ELİNİZİ İZMİRLİNİN CEBİNDEN ÇEKİN”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı son zam kararı ile birlikte yılbaşından itibaren geçerli olacak yeni toplu ulaşım tarifesinde tam bilet fiyatları 2,40 TL’ye, öğrenci bileti fiyatları 1,35 TL’ye, öğretmen bileti fiyatları da 1,75 TL’ye yükselirken, muhalefetin tepkisi de giderek artıyor. Vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanan zam kararına ilginç bir eylemle dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “ESHOT’un başarısızlığını zamla kapatmaktan ve olmayan yatırımların faturasını da vatandaşlarımıza kesmekten vazgeçin. ESHOT’un bu beceriksiz ve vizyonsuz yönetim anlayışı Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’e yakışmıyor. Sayın Kocaoğlu elinizi vicdanınıza koyun. Zam değil, tasarruf yapın. Kent içi toplu ulaşıma hiçbir fayda sağlamayan ve memnuniyet sunmaktan uzak ESHOT Genel Müdürlüğü belediyenin içerisinde adeta bir kara delik olmaktadır. Zam yapmak yerine artık İzmirliye ve İzmir’e hizmet üretin. Başarısız yönetilen kurumun hatalarının bedelini 4 milyon İzmirli ödemek zorunda değil. Zam yapmak yerine bürokratlarınızı değiştirin. Halka eziyet etmekten vazgeçin. Artık elinizi vatandaşın cebinden çekin. İzmir bu ulaşım zammını hak etmiyor” diye konuştu.

BİSİKLETLİ ZAM TEPKİSİ

Belediyenin sunduğu kiralık bisiklet hizmetinin toplu ulaşımdan daha ucuz olduğuna dikkat çeken Doğan, “Otobüse binmek 2,40 lira, bisiklete binmek 2 lira. İzmirliler ne yapsın Sayın Kocaoğlu?

İşe bisikletle mi gidelim? Sizi bir günlüğüne makam aracınızdan inip bisiklete binmeye davet ediyoruz. İzmir sadece Kordon’dan ibaret değil.

Kadifekale’deki, Gültepe’deki, Eski İzmir’deki, Cengizhan’daki, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki, Cennetçeşme’deki, Uzundere’deki, Adatepe’deki dar gelirli vatandaşlarımız eziyet çekiyor. Otobüsler hala yollarda kalıyor, vatandaşlarımız duraklarda araç beklerken adeta ağaç oluyor. Otobüsler sabah ve akşam saatlerinde adeta balık istifi. Aktarmalı sistem çilesi de işin cabası… Gelin bu inattan vazgeçin. Ulaşım alanındaki beceriksizliğinizi zamla örtmeye çalışmayın. Zam yapmadan önce gelin bu sorunları çözün. İzmir size oy verdi, siz ise su koyuverdiniz. Seçim biter bitmez zamları vatandaşın sırtına yüklediniz. Artık halkı kazıklamaktan vazgeçin. İzmirli isyan ediyor, bıçak kemiğe dayandı” dedi ve 2016 yılında bisiklet kiralama hizmetine zam yapmadığı için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkürlerini iletti. AK Parti Grup Başkanvekili Doğan ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu teknoloji ve hizmet standartları konusunda uzmanlaşmış Ankara, İstanbul, Konya, Kocaeli gibi AK Parti’li belediyelerde incelemeler yapmaya davet etti.

Foto_02 Foto_01

Yorum Yazın