“KÂĞIT BİLETTEN SONRA İKİNCİ KRİZ”

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, son günlerde İzmirlilerin başlıca şikâyet konusu haline gelen İZBAN’daki artı para uygulamasıyla ilgili kritik bir öneriyi gündeme taşıdı. Doğan, İZBAN’da tepki çeken ve vatandaşları mağdur eden sistemden vazgeçilerek bunun yerine otoyollarda uygulanan ücret toplama sisteminin getirilmesi önerisinde bulundu. 

15 Şubat itibari ile İZBAN’da uygulanmaya başlayan yeni zamlı tarife ve “Gittiğin kadar öde”, “Artı Para ücret iade sistemi”ni eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, belediyeye önemli çağrılarda bulundu.

 

VATANDAŞI MAĞDUR ETMEYİN

Yaptığı açıklamada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Aziz Kocaoğlu’nun “Artı Para” adlı uygulama ile toplu ulaşımda bir kez daha sınıfta kaldığını söyleyen AK Parti’li Doğan, “Aktarmalı ulaşım fiyaskosundan sonra gelin vatandaşı bir kez daha burada da mağdur etmeyin. Bu uygulamadan derhal vazgeçin. Kötü yönetim anlayışı, vizyonsuzluk, beceriksizlik Büyükşehir Belediyesi’nde alışkanlık halini aldığından, ESHOT’un beceriksizliğinden kaynaklanan zararı da İZBAN’a yüklenilmiş ve bu yanlış uygulama herkesin karşı çıkmasına rağmen ısrarla hayata geçirilmiştir. Her işte olduğu gibi bunu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız. Büyükşehir Belediyesi’nin getirdiği bu sistem, altyapısını düşünmeden, sonuçlarını görmeden, öngörü ve vizyondan yoksun biçimde hayata geçirildiği için İzmir ulaşımını perişan etmiştir. Daha günler öncesinden gelen bu krize ve tüm uyarılarımıza karşın, istasyonlarda iade makineleri yetersiz kalmış, uzun kuyruklar oluşmuş ve İzmirliler büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır. Burada bir numaralı sorumlu ve bu krizin de suçlusu gereken önlemleri almayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Tıpkı aktarmalı ulaşımda olduğu gibi bunda da İzmirli hemşerilerimizi strese, kaosa mahkûm ettiniz. Vatandaşlarımız bu muameleyi hak etmiyor. Biz aynı çileyi, aynı kuyruğu ücret toplama sisteminde yaşanan krizde de, siz İzmirliyi 30 yıl önceki gibi kâğıt bilete mahkûm ederken de gördük. Kendi beceriksizliği nedeniyle İzmirliyi 15 gün boyunca kâğıt bilete mahkûm eden, toplu ulaşımda milyonlarca lira zarar eden aynı belediye şimdi de uygulamaya koyduğu bu sistem ile kentteki hemşerilerimize yine benzer bir kaosu reva görmüştür. Geçen yılki ücret toplama krizi sırasında Kent Kart yetkilileri ve İzmirim Kart yetkililerini bir araya getirip bir masa başında toplayıp karşılıklı şifreleri birbirine vermesi için gerekli ortam ve koordinasyonu sağlayamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi hemşerilerimizi mağdur etmiştir. Vatandaşlarımız mağdur, şikâyetlerine asla kulak verilmemektedir. İnsanlar kartlarında yeterli bakiye olmadığından İZBAN’a alınmıyor, kapıdan geri çevriliyor. Vatandaşlarımız işine, okuluna, evine gidemiyor” dedi.

 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ “OTOBAN SİSTEMİ”

Doğan, son olarak otoyollarda uygulanan sistemi İZBAN’a örnek gösterdi ve şunları söyledi: “Biz bu mevcuttaki tıkanmış sistemin yerine, vatandaşı mağdur etmeden tıpkı otobanlarda devletin getirdiği sistem benzeri bir uygulamaya geçilmesini öneriyoruz. İZBAN’a binen vatandaşlarımız girerken yine validatörlere kartını okutacak, ilk okutuşta herhangi bir ücret kesilmeyecek. Validatöre okutulan kartta ilk seferde bilgi olarak kişinin tam, öğrenci ya da 65 yaş emeklisi olduğunu belirtir ibare görüntülenecek ve para kesilmeyecek. Vatandaşlarımız çıktığı gişelerde kartını yeniden okuttuğunda gittiği mesafe kadar ödeme gerçekleştirecek. Yani kartını elektronik gişelerine okutacak olan yolcularımızın gittikleri kadar ücreti kartından kesilecek. Böylece elektronik ulaşım kartlarına 10 liralık yükleme zorunluluğu da ortadan kalkacak. Ayrıca kartında an itibari ile bakiyesi kalmayan vatandaşımızda mağdur olmadan yolculuğunu yapmış olacak. Yani kartında acil durumda bakiyesi olmasa bile yolculuğunu yapmış olacak. Sistem bu sayede kartında bakiyesi olmayan İzmirlilere avans vermiş olacak. Vatandaşa tanınan bu avans ile gerçekleşen borcu da kartını ilk dolum yaptığı esnada önceden sistemde yer alan kart bilgilerinden faydanılarak dolum cihazlarından ücret mahsup edilecek. Sistemde yapılacak ufak teknik değişikliklerle eksi bakiye getirilip 90 dakika uygulaması da sürdürülebilir. İzmirli hemşerilerimiz bu ilgiyi hak ediyor. Ayrıca hemşerilerimiz borçlarına sadıktır. İlk dolumda bu eksik ücretler telafi edilebilir. Belediyecilik vatandaşın günlük yaşamı kolaylaştırmak demektir. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde başlattığı ve tüm Türkiye kapsamında otobanlarda uyguladığı bu başarılı sistemi bizde yerel yönetimimizde uygulayabiliriz. Yeter ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete niyeti olsun. Hükümetimiz zaten topladığı gelirlerden en çok payı Kocaeli’den sonra İzmir’e aktarıyor. Bari vatandaşın ödediği vergiler ile şirket zararlarını kapatmaya gitmektense İzmirli hemşerilerimize hizmet olarak dönmesini sağlayalım.”

Yorum Yazın