Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, dünyanın başa çıkmaya çalıştığı obezite ve beslenme gibi bir çok alanda halkımıza hizmet veren diyetisyenlerin sorunlarının görmezden gelinmemesi gerektiğini söyledi.

Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde 100 bin kişiye 16-25 diyetisyen düşerken ne yazık ki ülkemizde 100 bin kişiye 5 diyetisyen düştüğünü ifade eden Yasemin Zengin, “Koruyucu ve önleyici sağlığın temel aktörlerinden biri olan sağlıklı beslenme dikkate alındığında diyetisyenlerimizin kamuda daha fazla istihdam edilerek mevcut görev yapanların hem iş yükleri azaltılmalı hem de topluma tamamına kaliteli bir hizmet vermenin yolu açılmalıdır. Ayrıca diyetisyen arkadaşlarımız talepleri dikkate alınarak mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Çalışma ortamları gereksinimler doğrultusunda yeniden dizayn edilmelidir ve kamu hastanelerinde diyetisyenlere gereken önem mutlaka verilmelidir. Çünkü diyetisyenlerin verdiği hizmet toplumun sağlıklı olması ve bireylerin hastalanmaması adına yapılması gerekenlerde ciddi bir önem taşımaktadır. Bu önem dikkate alınarak diyetisyenlerle ilgili düzenlemeler hayata geçirilmelidir” dedi.

DİYETİSYENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

“Bu temennilerle Türk Sağlık-Sen olarak tüm diyetisyenlerin 6 Haziran “Diyetisyenler Gününü” kutluyoruz” diyen Zengin, “Ülkemizin dört bir tarafında hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak çeşitli sorunlar içinde mesleğini en iyi şekilde yapmaya çalışan diyetisyenlerin mağduriyetleri giderilmesini, özlük ve sosyal haklarının geliştirilmesinin takipçisi olacağız. “Diyetisyenler Gününüzü’ bir kez daha en içten dileklerimizle kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yazın