Menderes Belediyesi Deve Güreşleri Festivali’nin ikincisi düzenlendi. On binlerce kişinin katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

5

Menderes Belediyesi tarafından yörük kültürünün önemli simgelerinden olan deve güreşleri festivali Çileme Mahallesi’nde düzenlendi. Özel olarak hazırlanan alanda gerçekleşen etkinliğe İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya, Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı ve on binlerce vatandaş katılım gösterdi.

4

Gün boyu sürdü

Vatandaşların güreşleri izlemek için sabahın erken saatlerinde akın ettiği etkinlikte tülü cinsinden 100 deve yer aldı. Etkinlik yörük derneklerinin halk dansları gösterileriyle başladı. 7’den 70’e on binlerce vatandaşın yer aldığı etkinlik akşam saatlerine kadar devam etti.  Etkinlik alanında vatandaşlar mangal yakarak piknik keyfi de yaptı.

6

Tek tek dolaştılar

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve AK Parti İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya, alanda stant açan esnaf ve piknik yapan vatandaşlarla bir araya geldi.  Tüm alanı dolaşan Soylu ve Kaya ile vatandaşlar da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vali’den Başkan Soylu’ya kupa

1

Yarışlarda derece girenler kupayla ödüllendirildi. Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu adına yarışan devenin galip gelmesi nedeniyle Başkan Soylu kupasını İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın elinden aldı.

Vali’den Teşekkür

Etkinlikte konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “ Menderes Belediyesi’nin düzenlediği festival yörük kültürünü yaşatmak adına önemli. Etkinlik ile on binlerce vatandaşımız bir araya geldi.  Başta Sayın Başkan Bülent Soylu olmak üzere tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Geleneklerimize sahip çıkıyoruz

AK Parti İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya da deve güreşlerinin gelenek ve göreneklerimizin bir parçası olduğunu belirterek, “ Menderes Belediyesi yörük kültürünün önemli bir parçası olan deve güreşlerine sahip çıkıyor. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak adına yapılan festivali önemsiyoruz. Büyük bir katılım olması da belediyemizin ne kadar doğru bir adım attığının göstergesi” İfadelerini kullandı.

Etkinlikler önemli

2

Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal ise, “ İlçemizde bu tür etkinliklerin düzenleniyor olması önemli. Hem ilçede yaşayan vatandaşlarımız hem farklı ilçelerden Menderesimize misafir olan vatandaşlarımız güzel bir günde bir araya geldi. Festivale emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Bir ve beraberiz

Festivalin ev sahibi Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu da, “ Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Deve Güreşleri Festivalimiz’in ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz festivalimize katılım oldukça yoğun. Bu etkinlikleri yapmaktaki amacımız gelenek ve göreneklerimize sahip çıkarak birlik ve beraberliğimizi sağlamak. Bugünde bunun en güzel örneği Çileme Mahallemiz’de sergilendi. On binlerce vatandaşımızla ile bir ve beraber oldu. Menderes’in özlediği tablo burada oluştu. Yörük kültürünün önemli simgelerinden deve güreşleri festivalimizde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Aktüel Haberci/ Zafer KOCABAŞ

Yorum Yazın