AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’dan CHP’lilere Bu kez 90’lı yılların futbol dünyasından bir örnekle ‘grev’ salvosu

Delican; “Boliç’i alana, Baliç’i bedava veriyorlardı”

İZDENİZ grevi nedeniyle yaşanan trafik keşmekeşini ve vatandaşların mağduriyetini işaret ederek, Büyükşehir Belediyesi’ne çözüm çağrısında bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; Büyükşehir Belediyesi yerine; CHP İl Başkanı Güven ve İl yöneticileri Özen’in aynı anda yaptığı açıklamalara futbol örnekli bir gönderme yaptı.

Büyükşehir Belediyesi sessiz kalırken; mevkidaşının yanıt vermesi üzerine yeni bir değerlendirme yapan Başkan Delican açıklamasında; “Toplu sözleşmenin işvereni olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kocaoğlu’na gayet düzeyli ve hassasiyet içeren bir çağrıda bulundum. Bir baktım ki; onun yerine şu ana kadar susup; kamuoyunu bilgilendirecek en küçük bir açıklama yapmayan CHP’li yöneticiler; başkanı ve yöneticisiyle bana yüklenmek için sıraya girmişler. Boliç’i alana, Baliç bedava misali. Anlaşılan o ki; benim iyi niyetli uzlaşı çağrım, aralarındaki siyasi yarışa sirayet etmiş. İl yöneticileri Sayın Özen, kendi İl Başkanı’nın konuya hakimiyeti konusunda tereddüt etmiş olmalı ki; bir açıklama da kendisi yapmış. Sinkafı gizlenmiş seviyesiz sözler sarf etmiş. Laf kalabalığına hacet yok. Ortada İzmir’i ilgilendiren büyük bir sorun vardır. Çözüm anahtarı da kendi partilerinin belediyesindedir.” diyerek şunları söyledi;

 

Methiye değil, hicivdi…

“İZDENİZ grevinin bir an önce sonlanması ve halkın mağduriyetinin giderilmesini dile getirdiğim ve sadece duyarlılık içeren bir açıklama yaptım. Dedim ki; kayıtsız kalınacak bir konu değil. Çözülmeli, uzlaşı yolları aranmalı, sorun kısa sürede çözülmeli. Burada anti demokratik bir tutum göremiyorum. Sayın Güven’in söylediği gibi, methiye de düzmedim. Kendisi teknik olarak bu terim konusunda bir yanılgı içine düşmüşler. Methiye övgüdür, ben övmedim ki. Ben yaşanan sıkıntıya hicivli bir gönderme yaptım. Eleştirdim ve çağrıda bulundum. Bunu AK Parti İzmir il başkanı olarak, duyarlılıkla yaptım. Yine söylüyorum, İzmir’e grevsiz toplu sözleşmeler yakışır. Hele, milyonlarca kişinin günlük hayatını felce uğratıyorsa, kronik sorunumuz olan ulaşımı kitleyen bir sonuç yaratıyorsa. Bunca mağduriyetin yaşanacağı hesaplanmış olmalıydı. İZDENİZ grevinin sona ermesi ve kendi tabirleri ile içimizin dışımızın gülmesi için gerekli adımları atmalılar.”

 

Darbeciyle, masum işçi bir mi?

Başkan Delican; 2 haftadır İzmir halkını grevle ilgili bilgilendirmekten imtina eden CHP İl Başkanı Güven’in Darbecilerle, işinde gücünde olan, alın teriyle para kazanan masum işçileri aynı kefeye koyarak büyük gaflete düştüğünü belirttiği açıklamasında; şu sözlere yer verdi; “15 Temmuz darbe girişiminin ciddiyetini hala kavrayamamış görünüyorlar.  hatırlatalım. Eğer bu girişim başarılı olsaydı; bu açıklamaları dahi yapamıyor olacaktık. Bu ihanete karışan, bu ülkeyi karanlığa, esarete sürüklemeye çalışan her kim olursa olsun cezası olmalıdır. Açılan davaları izlemeye bile gelmiyorlar. Madem bu kadar hassasiyetleri var gelsinler takip etsinler. Biz 250 şehidimizin, 2193 gazimiz ve milletimizin hakkını sonuna kadar bu hainlere karşı takip edeceğiz. Elbette işçinin grev yapma hakkı vardır. Sosyal demokrat bir yönetimin gereği bu hakkı baskılamamak olduğu gibi; emeğin karşılığını vermek, işçiyi de halkı da mağdur etmemektir. Sonuçta; denizi her açıdan değer olan İzmir’in vapurlarının sirenlerini susturan, denizde hayatı durduran bir işçi grevi sürmektedir ve bedeli es geçilmektedir. Mesele budur, buna yoğunlaşsınlar.”

 

40 derecelik travma…

Trafiğe çıkıp, halkın arasına karıştıklarında nasıl bir mağduriyet yaşandığını göreceklerini söyleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; ” Okuduklarını anlayamamak gibi bir sorunları da var. Ben alkışlamıyorum. Hicap duymalıyız diyorum. Bu bir utanç tablosudur, ortadan kalkmalı diyorum. İzmir ağlıyor diyorum. Yaz sıcağında 40 derecede işe gidip gelirken harap olan İzmirlilerin yaşadığı travmayı görsünler diyorum. Yaz tatili sendromundan çıkıp, sokağa dönsünler diyorum. Neyse ki bir yangın olduğunu kabul ediyorlar. Oyuncusu bol bir kaos yaşanıyor. Seyirci kalacak değiliz. Sabahtan akşama kadar bu çileyi çekenlerin gözü, kulağı, dili olmaya devam edeceğiz, ta ki  bu grev de son bulana kadar. Rehavetleri kabak tadı verdi. Bu kadar da rahat olunmaz ki!  ” diyerek; bu tür atışmaların kamuoyunu bilgilendirme niteliği taşımadığını, acilen gelişmelerle ilgili, ciddiyetli bir açıklama yapmaları gerektiğini belirtti.

 

Büyükşehir Belediyesi topu taca…

Delican açıklamasını; çağrısını tekrar ederek şu sözlerle noktaladı;

“Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. İyi olanın da kötü olanın da sonuçlarını hep beraber görüyoruz. Meseleyi hiç uzatmaya gerek yok. Ortada bir sorun vardır ve çözüm beklemektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bir kriz yaşanmaktadır. Topu taca atmaya çalışsalar da,  oyun kurucu kendileridir ve böyle bir lüksleri yoktur. Halka yaşattıkları çile, ne kendi aralarındaki rekabetin ne de siyasi atışmaların, yarışların konusudur. Çağrım, uzlaşı sağlanana kadar bakidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi; iki haftayı geride bırakan ve sonucu kalıcı hasarlara yol açabilecek bu travmayı sonlandırılmalıdır.

Yorum Yazın