Çünkü Anadolu DNA’sı

1071 Malazgirt savaşı öncesini şöyle tarif ediyor kaynaklar;

Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan Türk müttefiklerinin Ermenistan ve Anadolu’ya doğru göç etmesine izin verdi ve Türkler buralarda şehirlere ve tarım alanlarına yerleştiler. 1068 yılında Romen Diyojen Türklere karşı bir sefer düzenledi, fakat Koçhisar şehrini geri almasına rağmen Türk atlılarına yetişemedi. 1070 yılında Türkler (Alparslan komutanlığında), günümüzde Muş’un bir ilçesi olan Malazgirt’te Manzikert (Bizans dilinde Malazgirt) ve Erciş kalelerini ele geçirdi. Daha sonra Türk ordusu Diyarbakır’ı aldı ve Bizans yönetimindeki Urfa’yı kuşattı. Ancak alamadı. Türk Beylerinden Afşin Beyi de güçleri arasına katıp Halep’i aldı. Alp Arslan Halep’te konaklarken Türk atlı birliklerinin bir kısmına ve Akıncı Beylere Bizans şehirlerine akınlar düzenlemesine izin verdi. Bu sırada da Türk akınlarından ve son gelen Türk ordusundan çok rahatsız olan Bizanslılar tahta ünlü komutan Romen Diyojeni çıkardılar. Romen Diyojen’de büyük bir ordu kurup 13 Mart 1071’de Konstantinopolis (bugünkü İstanbul)’ten ayrıldı…

sonrası malum, Alp Arslan Türk’lere kadim Anadolu topraklarının kapılarını açtı. İşte o gün bugündür kardeşçe bu topraklarda yaşamımızı sürdürüyoruz

Ama, fakat, lakin diyenlere inat “Kardeşçe” yaşıyoruz ve yaşayacağız.

Çünkü biz bu toprakların verimliliğinden yola çıkarak Konya’da buğdayı ,Siirt’te fıstığı, Burdur’da pancarı,Amasya’da elmayı Manisa’da Kavunu yetiştirip aynı sofrada birbirini ötekileştirmeden yiyebiliyoruz.

Çünkü biz Mardin’li bir Profesörün aldığı Nobel ödülü ile gururlanıp Hac da vefat eden Muş’lu bir hacı teyzenin yasını beraber tutabiliyoruz.

Çünkü biz Şampiyonlar liginde oynayan takımlarımızın galibiyetlerini Diyarbakır sokaklarında nasıl kutluyorsak Taksim Meydanında da kutlaya biliyoruz.

Çünkü biz Erzurum da kıtlama ile çay içen Mehmet amcanın İzmir de çay kaşığına dansöz diyen Muzaffer amcanın kahkahalarla dolu koyu muhabbetlerine Ankara ‘da Gençlik Parkında şahit oluyoruz.

Çünkü bizim DNA mız kardeşlik üzerine bir DNA,

Çünkü Anadolu DNA’sı.

“Terörün tırmandığı şu dönem”  bizim DNA’mıza 35 yıldır çomak sokanlara inatla diyoruz ki biz DNA mızın gereği olarak “Kardeşçe” yaşamaya devam ediyoruz, edeceğiz.

İzmir’den Selam ve Dua ile

Ali MAMAK

Yorum Yazın