Çocuk parası sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ? Çocuk parası sorgulamak için hangi yöntemler kullanılır ? Detaylar haberimizde.

cocuk parası sorgulama

Çocuk parası sorgulama işlemlerinde bir çok yönteme başvurmanız mümkün. Bir çok vatandaşımız çocuk aylığına başvurduktan sonra hem aylığın bağlanıp  bağlanmadığını hem de gidişatı merak etmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip başvurunuzu yaptıktan sonraki süreci bilrlikte inceliyoruz. Şimdi çocuk parası sorgulama yöntemlerine bakalım. Peki bu yöntemler nelerdir ? Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sorgulama işlemleri yapılırken başvurabileceğiniz birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları şöyle.

Çoçuk Parası Sorgula E Devlet

E devlet çocuk parası sorgulama işlemleri için sıklıkla kullanılan yöntemlerden. Çocuk parasına başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmiş vatandaşlar çocuk paralarının yatıp yatmadığını, maaşı yattıysa ne kadar yattığını bu yolla öğrenebilmektedir. Bu linkten istediğiniz ekrana ulaşabilirsiniz https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Çoçuk Parası Sorgula 144

Alo 144 Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına ait sosyal yardım hattıdır. Bu hatta mesai saatleri içerisinde ulaşabilir ve yardımlarınızın bağlanıp bağlanmadığını, bağlanan yardımlarınızla ilgili ödeme gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Sadece çocuk parası değil, bakanlık tarafından verilen bütün yardımların buradan sorgulanması mümkündür. Youtube kanalımızda alo 144 ile ilgili bir videomuz da var incelemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek de yardım sonucunu öğrenebilirsiniz. Vakıflar oldukça yoğundur. Bundan dolayı pek fazla tercih edilmese de en sağlam yöntemin bu olduğunu söylemekte fayda var. Buraya giderek hem süreç hakkında hem de sonuç hakkında bilgi almanız mümkündür.

Peki çocuk parası ne kadar ? İsterseniz şimdi de buna bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı okul çağında olup gerekli şartları taşıyan ailelere verilen yardımlardır. Peki ne kadar ödeme yapılıyor ?

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Eğer çocuğunuz henüz okul çağına gelmediyse bu durumda ne kadar çocuk parası alırsınız ?

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştık. O yüzden burada kısa kısa anlatacağız.

Eğer gerekli şartları taşıyorsanız bu durumda aşağıda ki ödeme miktarlarını almaya hak kazanacaksınız.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.