TemelYıldırım2

CHP Camiye de karşı

Yıldırım; “Camii düşmanlığı CHP’nin genlerinde var”

Konak Belediye Meclis toplantısına, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Çınarlı’ya yapılmak istenen camiye CHP’lilerin engel olmaları damga vurdu. 113 mahallesiyle İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Konak’a son 10 yılda cami yapılmadığını belirten AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, “Dedelerimiz ve babalarımızdan sonra bizler de CHP’nin camii düşmanlığına şahit oluyoruz” dedi.

Mecliste cami tartışması

Önceki gün yapılan Konak Belediye Meclis toplantısına geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar değişikliği ile dini tesis alanına çevrilen Çınarlı’daki eski Özel İdare binasıyla ilgili yaşanan tartışmalar damga vurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Konak Belediyesi de taşınmazlardaki mevcut plan kararlarını koruyarak Milli Emlak tarafından gelen itirazları reddetti. Belediye meclisinin onayına sunulan talep CHP’li üyelerin ret oyları ile geri çevrildi. AK Partili Tevfik Erdoğan, Defterdarlık Milli Emlak Dairesi tarafından sunulan itirazların kabul edilmesini istedi ve belediyenin tutumunu eleştirdi.

CHP’de cami düşmanlığının hortladığını söyleyen AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, “113 mahalles bulunan Konak’ta son 10 yılda yapılan yeni bir camii yok. Sadece birkaç tane apartman dairesi mescide dönüştürüldü. Onlara da ruhsat verilmiyor. Konak’ta imar planlarında ibadethane olarak ayrılmış yer yok. CHP’nin genlerinde cami karşıtlığı var. CHP’nin tek parti iktidarı döneminde camilerin ahıra dönüştürülüp, yıkıldığı farklı amaçlarla kullanıldığı bir gerçek. Anlaşılmaz olan bugünkü CHP’de de aynı hastalığın Konak’ta nüksetmiş olmasıdır. CHP’de cami düşmanlığı hortladı. Ancak bu caminin Çınarlı’da yapılmasını engellemeye güçleri yetmeyecek” diye konuştu.

 

Büyükşehir dava açtı, kaybetti

Çınarlı Mahallesi’ne yapılması planlanan caminin İzmir’in ve Konak’ın çok önemli bir ihtiyacı olduğunu hatırlatan AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, “Çınarlı’ya yapılacak caminin projesi büyük ve cemaatin rahatlıkla cenazelerde sığabileceği birebir Selimiye Camii modelinde. Yer kamunun. Özel idareden Diyane İşleri Başkanlığı’na devredilmiş. Diyanet İşleri Başkanlığı da proje geliştirdi. Caminin yapılacağı nokta şehrin nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan ilçelerin kesişme noktasında yer alıyor. Proje Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygun bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu projeye dava açtı ve kaybetti. Burada bir cami ihtiyacı olduğuna binaen işlemin doğru olduğu yönünde mahkeme kararı var” diye konuştu.

 

Konak’a 10 yılda tek cami yapılmadı

Mahkeme kararına rağmen CHP’li Konak Belediyesi’nin imar planıyla oynayarak yetki gasbı yapmak istediğini vurgulayan Başkan Yıldırım, “Hedef cami projesini engellemek. Bu vebal onların boynundadır. AK Parti grubu olarak plan değişikliklerine hayır oyu kullandık. Plan değişikliklileri öncesi arsa sahibi olan kuruma danışılması gerekiyor. Müftülüğe danışılmadı. Niyet cami projesini engellemek olduğu için yetki gaspının peşindeler. Son 10 yıl içerisinde 113 mahallesi bulunan Konak’a yapılmış tek bir cami yok. Sadece birkaç tane apartman dairesi mescide dönüştürüldü. Buralara da belediye ruhsat vermiyor. Dairelerden dönüştürülen mescitler de kaçak olarak görünüyor” şeklinde konuştu.

 

Bu zihniyet camilere şaşı bakıyor

Yıldırım konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İnsanlar ibadetlerini derme çatma apartman dairelerinden bozma mescitlerde yapmak zorunda kalıyor Bunun tek sebebi bu zihniyetin camilere ibadethanelere şaşı bakışıdır. Konak’ta imar planlarında ibadethane olarak ayrılmış yer yok. Belediye imar düzenlemesi yapılırken kentin ihtiyaçlarına öncelik tanımak zorunda. Bu ihtiyaçların en önemlilerinden birisi de vatandaşlara ibadet alanları oluşturulması. Bilinçli ve kasıtlı olarak imar planlarında ibadethane yeri ayrılmıyor. Konak’ta pek çok mahallede ezan sesi duyulmuyor. Alsancak, Güzelyalı, Göztepe gibi Konak’ta bir çok semtte ecdadımızın bize yadigar bıraktığı emanet ettiği tarihi camiler olmasa ibadet yapılacak yer bulunamayacak. Ezan sesi duyulmayacak. Konak Türkiye’de değil mi?”

 

Camiyi engellemeye güçleri yetmeyecek

CHP’nin genlerinde cami karşıtlığı olduğunu ifade eden Temel Yıldırım, “CHP’nin tek parti iktidarı döneminde camilerin ahıra dönüştürüldüğü, yıkıldığı, farklı amaçlarla kullanıldığı bir gerçek. Anlaşılmaz olan bugünkü CHP’de de aynı hastalığın Konak’ta nüksetmiş olmasıdır. Ancak kamuoyunun talebi doğrultusunda bu caminin Çınarlı’da yapılmasını engellemeye güçleri yetmeyecek. CHP’de cami düşmanlığı hortladı. Bunların genlerinde cami ibadethane karşıtlığı var. Zaman çağ değişiyor. CHP’de cami düşmanlığı kafası değişmiyor. Millete rağmen siyaset yapılamayacağını anlamıyorlar. İzmir’de de Konak seçmeni de günü geldiğinde gerektiği dersi verecek. Bunlarda vatandaşa verilen hizmeti engellemek geleneksel hale geldi. Camiyi engelliyorlar. Tüneli engelliyorlar. Stadı engelliyorlar. Tek yaptıkları hizmetleri baltalamak. Gölge etmeseler İzmir bugün olduğundan çok daha ileri bir durumda olurdu. Dedelerimiz ve babalarımızdan sonra bizler de CHP’nin cami düşmanlığına şahit olduk. Demek ki tarih tekerrürden ibaret. Konak’ta hizmete ibadethaneye bakışları ortada demek ki Türkiye’yi yönetseler var olan camileri de kapatırlar” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın