– Çeşme ve Dikili’ye mülteci kampı kurulmayacak

– Terörün panzehiri kardeşlik

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, katıldığı bir televizyon programında, Türkiye-AB Vize Muafiyeti Süreci ve Geri Kabul Anlaşması süreci kapsamında 4 Nisan’dan itibaren geri kabullerin başlayacağını, geri kabul edilen her Suriyeli için bir Suriyelinin AB’ye gönderileceğini belirtti. Mültecilerin Ege Denizi’nden Yunanistan’a, oradan Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerine geçiş yapmak amacıyla İzmir sahillerini kullandığını hatırlatan Kaya, Türkiye’nin yasa dışı göçle etkin bir şekilde mücadelesinin süreceğini söyledi. AB ile varılan mutabakat çerçevesinde, gelen mültecilerin işlemlerinin geri kabul noktalarında yapıldıktan sonra geri gönderme merkezlerine veya kamplara sevk edileceğinin bilgisini veren Kaya, “Kıyı şeridimizdeki ilçelerimizde asla bir geri gönderme merkezi veya kamp olmayacak. Sadece geri kabul noktasında ülkemize geri gönderilen mültecilerin işlemleri yapılacak, bunlar hemen ilgili geri gönderme merkezine veya kampa sevk edilecek. Bu noktada, son günlerde İzmir kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan ‘Çeşme ve Dikili’de mülteci kampı yapılıyor’ algısının yanlış olduğunu söylemem gerekir. Üstüne basa basa, net bir şekilde ifade ediyorum. Çeşme’de veya Dikili’de bir mülteci kampı kurulmayacak. Bu tür haberler asılsızdır, itibar edilmemesi gerekir” dedi.

SUNİ BİR GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çeşme ve Dikili’ye mülteci kampı kurulmayacağının ortada olmasına rağmen, bu konuda suni bir gündem yaratma çabası içinde olanların çabalarını da hayretle izlediklerini belirten Kaya, “Çeşme ve Dikili’ye mülteci kampı kurulmayacağını, en çok bu konuda suni bir gündem yaratma gayreti içerisinde olanlar biliyor. Böyle bir şey yok. Olmayan bir şey üzerinden kamuoyu oluşturma gayreti güdenlerin beyhude çabalarını görüyoruz. Kimse vatandaşlarımıza yanlış beyanda bulunmasın. Ben hükümeti oluşturan bir partinin mensubu olarak açık ve net bir şekilde ifade ediyorum, Çeşme ve Dikili’ye mülteci kampı kurulmayacak. Bunun da en büyük teminatı biziz” sözlerini sarf etti.

TERÖRE KARŞI BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

Program sunucusunun bir sorusu üzerine konuşmasında terörle mücadeleye de değinen Mahmut Atilla Kaya, tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Teröre karşı birlik ve beraberlik çağrısı yapan Kaya, “Çok net bir şekilde söylüyorum, karşımızda hiçbir insani ve ahlaki değer tanımayan cinayet şebekeleri ve onların destekçileri var. Terör, necip milletimizin bekasını ve devletimizin güvenliğini ilgilendiren çok önemli bir konudur. Devletin yok edilmesi ve milletin parçalanması amacıyla saldırı üstüne saldırı gerçekleştiriyorlar. Bu hainlik, bu ihanet, bu saldırılar ancak birlik ve beraberlikle önlenir. Bizi birbirimize düşürerek gücümüzü zayıflatmak, bin yıllık kardeşliği bozarak bu güzel topraklarda nefret tohumları ekmeye çalışıyorlar. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmemiz gerekiyor. Terörün panzehiri kardeşliktir. Birlik ve beraberliğimizi,

kardeşliğimizi, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı bozmaya yönelik bu hain saldırıların amacına ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Tarih boyunca her türlü zorluğa göğüs geren milletimiz, bu vatan topraklarında özgürce, milli birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edecektir. Ülkemizin bekası için gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek, fedakarca görev yaparken kanlarını döken, canlarını veren aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında bir kez daha söz veriyoruz. Bölücü terör örgütü ve onu destekleyenlerle olan mücadelemiz ne pahasına olursa olsun, tek bir terörist kalmayıncaya kadar büyük bir kararlılıkla sürdürülecek, şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacaktır. Vatanımıza ve evlatlarımıza kast eden hainler hak ettikleri cezaya mutlaka çarptırılacak, milli birlik ve bütünlüğümüze kast eden hainler nerede olursa olsun bertaraf edilecektir” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın