İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Balçova Teleferik Tesisleri’nde güvenlikle ilgili hiçbir konu şansa bırakılmıyor. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı sistemi çalışır tutacak bir teknolojiyle donatılan teleferik tesislerinin personeli de “en kötü senaryoya” karşı dağcılık ve kurtarma eğitimi alıyor. Bu eğitimler kapsamında gerçekleşen tatbikat nefesleri kesti. Senaryo gereği kabin içinde mahsur kalan yolcular, kurtarma ekibi tarafından başarıyla yere indirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği standartlarında yenilediği, hem körfez hem de baraj gölü manzarasıyla kentin önemli turistik tesislerinden biri olan Balçova Teleferiği, uyguladığı güvenlik tedbirleriyle de göz dolduruyor. Halat gerginliklerinden kabin içi güvenliğine, motorlarından otomasyon sistemine kadar tesislerin bakımını düzenli olarak yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bununla da yetinmeyip gerçekleşmesi çok düşük ihmalleri bile göz önünde bulunduruyor.
Birbirini yedekleyen 3 motor sisteminin birden olası devre dışı kalması durumunun canlandırıldığı tatbikat senaryosu nefesleri kesti. Senaryo gereği motorların durması sonucu hattın en yüksek noktasında kabin içerisinde mahsur kalan yolcular, aksiyon filmlerini aratmayacak tatbikatla kurtarıldı.

DCIM667GOPRO

45 metrede nefes nefese
Profesyonel kurtarma ekibinin denetiminde gerçekleşen eğitim tatbikatına, özel olarak seçilmiş 8 personel katıldı. 45 metre yükseklikte gerçekleşen tatbikatta, alarmın verilmesiyle direğe tırmanan deneyimli kurtarma ekibi halat üzerinden kayarak kabine ulaştı. Kabin kapılarını açan kurtarma personeli, yolcuları birer birer tahliye etmeye başladı. Kabinde mahsur kalan yolcular, halat yardımıyla kısa sürede güvenli bölgeye indirildi.

En son ihtimal değerlendiriliyor

Tatbikat senaryosunun gerçekleşme ihtimalinin gerçekte çok düşük olduğunu belirten İZULAŞ yetkilileri, “Operasyonumuz, teleferikteki tüm elektriksel ve mekanik sistemlerin arızası sonucu tesisin durması halinde yapılacak bir acil durum çalışmasıydı. Normal şartlarda tesisimizde bir elektrik motoru devrede, elektrik kesildiğinde ise jeneratörle onu destekleyen bir devre daha var. Bu ikisi de devre dışı kaldığında ise dizel motor devreye giriyor. Bunlar tamamen sistemi yedekleyen donanımlar. Buradaki senaryo, tüm sistemlerde aynı anda bir aksaklık olduğunda ki, bu çok çok küçük bir ihtimal, kurtarmanın mekanik olarak nasıl yapılacağını anlatıyor. Tatbikatı özellikle en yüksek noktada yaptık. Kabine ulaştık, içindeki yolcuları güvenli bir şekilde zemine indirdik” diye konuştu.

16027_20151226114104_HKN_639616027_20151226114104_HKN_637016027_20151226114104_HKN_6302

DCIM667GOPRO

DCIM667GOPRO

Yorum Yazın