Bucalı kadınlar, Mersin’de evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi olmasıyla Türkiye’nin hafızasında derin izler bırakan Özgecan Aslan ve şiddet mağduru tüm kadınlar için bir araya geldi.
Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşında katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün 3. yılında Buca’da anıldı. Buca Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Buca Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen anma töreni Şirinyer Parkında yapıldı.
Kadına uygulanan her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve baskının son bulmasını isteyen Bucalı kadınlar, ellerini mor boyaya batırarak “Kadına şiddete hayır” pankartı yaptı. Pankartları eşliğinde kadına şiddetin sembolü haline gelen Özgecan Aslan’ın adının verildiği Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezine sloganlar eşliğinde yürüyen Bucalı kadınlara çevredeki esnaf ve vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.
Buca Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi önünde toplanan kadınlar, kadına şiddetin sembolü olan Özgecan Aslan anısına oluşturulan köşeye karanfiller bıraktı. Törende konuşan Buca Kent Konseyi Genel Sekreteri Ramize Sevilmiş, kadına yönelik şiddet karşısındaki mücadelelerini, kadını kurban değil, toplumsal özne olarak açığa çıkaran, daha güçlü kadın dayanışması yaratarak sürdüreceklerini söyledi.
Buca Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Melike Uğur Aktan ise kadını ikinci sınıf gösteren tüm söylemlerden uzaklaşılması gerektiğini belirtirken, özellikle camilerde verilen vaazlarda kadının toplumdaki yeri ve değerinin anlatılmasını istedi.

Yorum Yazın