Atatürk’ün yavrusu gibi baktığı ve büyüttüğü, İnönü’nün abad ettiği bir siyasal oluşumun bugün geldiği nokta, ülkemiz ulusalcı ve Kemalist mefkûre sahibi, Türkiye’nin muasır bir medeniyet olmasına gönül vermiş aydın insanlar için büyük bir hayalkırıklığıdır. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında çıkan isyanların ve başkaldıran asilerin devletçe cezalandırılmasının yıllar sonra adeta öcü alınıyor ve kurucu meclistekilerin kemikleri sızlatılıyor.

Devlet ve millet düşmanlığı tescillenmiş ve dünya devletlerince terör örgütü olduğu kabul edilen PKK vs alfabetik ucubeleri Ana muhalefet partisi lider ve yönetim kadrosu halk hareketi, özgürlük savaşçısı olarak görüyor. Nerede bir terör destekli yürüyüş veya açıklama var, Mustafa Kemal’in askeri olmakla övünen CHP vekilleri en ön safta yer tutmuşlar… Ak parti hükümetlerinin sözde muhafazakar politikaları ve ülkeyi güya bugün hiçte haz etmediğimiz İran’a döndürecekleri safsatasıyla 13-14 yıldır seçmenini kandırarak marjinal bir sol örgüt haline gelen ana muhalefet partisine destek veren milliyetçi/ulusalcı kesimin aynı korkuyu hala taşıyor olmaları araştırılması ve yabana atılmaması gereken sosyolojik bir buhrandır.

Kimin elinin kimin cebinde olduğu belli değil bugün. Hiç bir araya gelme ihtimali olmayan mütefekkirlerin aynı safta toplanmış olmalarını sadece ben mi yadırgıyorum acaba diye bazen kendi kendimi sorguluyorum. Ülkem için adam gibi sosyalist gerçekleri olan, halkın tüm kesimlerinin derdiyle dertlenen, siyasal iktidarı yapıcı takip ve eleştirisiyle zorlayan bir ana muhalefet özlemi hem millet için hem devlet için olmazsa olmazlardandandır. 1024lü yıllarda İran-Selçuklu mücadelesinin de konu edildiği “Hekim”filminde, Şah’ın gaddarlığı ve aymazlığı, acımasızlığını terbiye için Selçuklu tarafından İsfahan’a gönderilen vebalı bir hastanın yarattığı ölümcül salgın İran’a diz çöktürmüştü Selçuklu karşısında.

Tarih boyunca gelen Çetin mücadele hiçbir vakit bitmemiş. Bugün hala canlılığını koruyor. Derin İran’ın sponsorluğunda Türkiye’de peydahlan ve artık bir kisveye de bürünemeyen zat-ı zavallılar kendilerinin farkında olduğumuzun farkındalar mı acep!!!

Vesselam

Yorum Yazın