Eğer bir milleti yok etmek istiyorsanız önce dilini ,sonra dinini, örfünü adetini yok ederseniz. savaşa hiç gerek kalmadan o milleti yok etmiş sayılırsınız.  İşte bu nedenle  buradaki ana gayede budur bu geleneği örfü adeti burada yaşatmaktır

İzmir’in Menderes İlçe Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Menderes Deve Güreşleri Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

Menderes Deve Güreşleri Festivali, mehteran gösterisi ve folklor oyunlarıyla başladı. Festivalin 2. gününde çok sayıda Yörük festival alanına akın etti. Festivale AK İzmir Parti Milletvekili Atilla Kaya, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez,Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK PARTİ Grup Başkanvekili Bilal Doğan ve çeşitli Yörük derneklerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 100 devenin yarıştığı festivalde kazanan develerin sahiplerine çeşitli hediyeler verildi.

Festivalde açılış konuşması yapan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, “Bu festivali gerçekleştirmemizin amacı, Yörük kültürünün, Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılmasıdır. Amacımız, develeri güreştirip onların güreşinden zevk almak değildir. Şunu hiçbir zaman unutmayın eğer bir milleti yok etmek istiyorsanız önce dilini, sonra dinini, sonra da örfünü, adetini yok ederseniz savaşmanıza gerek kalmaz. Biz bu festivali örfümüzü, adetimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için düzenliyoruz” dedi.
“KALLEŞ DEĞİL KARDEŞ ŞEHİR”
Festival alanında AK Parti, CHP ve MHP’ye mensup çok sayıda kişinin bulunduğunu belirten Soylu, “Hepimiz kardeşçe yan yana, omuz omuza buradayız. Bizi hiç kimse ayıramadı ve ayıramayacak. Amacımız kardeş Menderes’i oluşturmak. Kalleş şehir değil biz kardeş şehiriz. Birileri nasıl ki bu milleti bölmeyi, parçalamayı planlamış ise biz de bu ay yıldızlı al bayrağın altında birlik ve beraberlik içinde var olmaya, hainler ile mücadele etmeye ant içtik. Birileri şunu iyi bilsin.. o kazdıkları hendekler kendilerine mezar olacaktır bunu iyi bilsinler,Türk milleti asırlar boyunca asla boyun eğmedi ve özgürlüğünü kimseye emanet etmedi. Bu topraklar bize şehitlerimizin kanıyla sulanarak vatan kılındı” diye konuştu.

‘Yörükler asırlar boyunca  bu milletin birlik ve beraberliğinin çimentosu olmuştur”

şenliğe Yörük yağlığı ve körüklü çizme giyerek gelen  AK İzmir Parti Milletvekili Atilla Kaya ise şunları
“Özellikle 2014 Mart ayından sonra göreve gelmiş iki yiğit adam, mert adam, çalışkan adam Menderes Belediye Başkanımız Bülent Soylu ve Torbalı Belediye Başkanımız Adnan Yaşar Görmez için kuvvetli bir alkış istiyorum. Biliyorsunuz terörle etkin bir biçimde mücadelemizin sürdüğü bu günlerde Yörükler çok iyi bilir, ben de bir Yörük çocuğuyum ve bunu gururla söylüyorum. Bin yıldır bu topraklarda var olmuş birlik ve beraberliğimizin çimentosu Yörükler olmuştur. Anadolu’nun her yerinde, dağlarında, yaylalarında, bu vatanın bekçiliğini yapmışlardır.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın