İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Bulgaristan’dan 9 bin ton saman ithal etti
-Birlik Başkanı Ahmet Kocaağa, “Fırsatçı ve stokçulara, çiftçiyi ezdirmeyeceğiz”
Tarımsal üretimin yanı sıra son yıllarda hayvan besiciliğinin hızla artması ile birlikte, gerek kaba yem, gerekse diğer hayvanların beslenmesi için gerekli olan yeme olan talep artmaya başlaması ile birlikte fiyatlarda artmaya başladı.
Son günlerde samanın karaborsaya düşmesi ile birlikte, İzmir Damızlık Sığır Yetiştircileri Birliği kolları sıvayarak, Bulgaristan’dan saman ithal etmeye başladı.
Konu ile ilgili bilgi veren Birlik Başkanı Ahmet Kocaağa şunları söyledi, “İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak, Son günlerde saman fiyatlarının ikiye katlanması nedeniyle, saman ithal etmeye karar verdik.
Bu çerçevede Bulgaristan ile yaptığımız görüşmeler kapsamında, Birlik üyelerimize daha ucuz yem temin etme kapsamında 9 bin ton saman anlaşması yaptık. Bu samanlar 3-4 parti halinde İzmir Alsancak limanına getirilerek, çiftçilerimize dağıtımını yapacağız.
Bulgaristan’dan getirttiğimiz saman hem fiyat yönünden, hem de ulaşım yönünden bizim için daha uygun.
FIRSATÇILAR ELİMİZDE SAMAN YOK DİYOR VE YÜKSEK FİYATTAN SATIYOR
Türkiye içerisinde birlik üyelerimize saman temin etme konusunda taleplerimize bazı tüccarlar ellerinde saman olduğu halde saman yok diyerek fiyatları yükseltmeye başladılar. Samanı karaborsaya düşürme oyunlarını da biz bozmak için ithal yoluna gittik.
Daha önce alışveriş yaptığımız adamlar elimizde saman yok diyerek ya telefonları açmıyorlar, yada saman vermemek için daha önce alınan siparişleri bile iptal ediyorlar.
ÜRETİCİMİZİ KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYECEĞİZ
Biz üreticimizi geçtiğimiz yıllarda Ödemiş Ziraat Odası olarak sahip çıktığımız gibi, Şimdi de sahip çıkacağız. Üretici varsa biz varız. Onlar yoksa bizde yokuz.
Biz bu makamları koltukta oturmak için talip olmadık. Üreticimizin her türlü sorunlarının yanında yer almak için görevimizin başındayız.
Bunu kimse unutmasın ki; Üreticimizi kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz.
Zaten girdi maliyetleri yüksek. Maliyetleri aşağıya çekmek için her türlü çözümün içinde yer alacağız.
SAMAN FİYATLARI BİR LİRAYA YÜKSELECEKTİ
Adamlar fiyatları 70 kuruşa çıkardı. Eğer biz müdahale etmeseydik bu fiyatlar 1 liraya çıkacaktı.
Saman stokçuları piyasayı yükseltmeye devam etmeye devam etmeye devam ederlerse, bizde müdahaleye devam edeceğiz.
KABA YEME MÜDAHALE EDECEĞİZ
Biz samana müdahale etmeye başlayınca onlarda kaba yem fiyatlarını yükseltmeye çalışıyorlar. Yonca, mısır, kanola ve soya, küspe yemde fiyatlar hareketlenmeye başladı.
Maliyetleri artırmaya yönelik bu girişimleri ve oyunları bozmaya kararlıyız.
Stokçulara sesleniyorum, Geri adım atsınlar. Yoksa kaba yeme de müdahale ederek, maliyetleri ucuzlatacağız” dedi.

Yorum Yazın