foto (1)

BİNALİ YILDIRIM İZMİRLİ STK’LAR İLE BULUŞTU

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İzban Torbalı hattı açılışı için geldiği İzmir’de STK’lar ile bir araya geldi.

Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve oda başkanlarının katıldığı geleneksel yemeğe konuk olan Bakan Binali Yıldırım memleket meselelerine dair açıklamalarda bulundu. İzmir’in farklı kesimlerinin temsil edildiği geceye İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti İzmir Milletvekilleri Kerem Ali Sürekli, Necip Kalkan, Atilla Kaya, Hüseyin Kocabıyık katılım gösterdi.

Balçova Termalde düzenlenen ve “Gönül Sofrası” olarak nitelendirilen yemekli toplantıda Bakan Yıldırım siyaset üstü memleket meselelerini değerlendirdi. Yıldırım Ülke gündeminde ilk sırada yer alan terör sorununu dile getirerek “Tarihimizde İzmir işgalinde binlerce Diyarbakırlının protesto ettiği gibi, Maraş işgalinde binlerce Erzincanlı’nın protesto ettiği gibi Ülkemizin neresinde olursa olsun her yeri aynı derecede önemlidir. Millet olmanın olmazsa olmaz şartı birlik beraberlik ve kardeşliktir. Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde bir oyun tezgâhlanıyor. 100 yıl aradan sonra bölgeyi tekrar hareketlendirmek, tesis edilmiş kardeşliği bozmak için yoğun bir çalışma var.” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLIK MESAJI

Teröre destek verenlere seslenen Bakan Yıldırım “Vatandaşlarımızda aramızdan çıkın. Hiç kimse Güneydoğuda PKK’nın abat olacağına inanmıyor. Orada Kürt sorunu değil terör örgütü sorunu vardır. Bizim görevimiz Türkiye’nin gücünü yok eden bu beladan kurtulmak. Çok büyük bedeller ödediğimiz bu toprakların parçalanmasına asla izin vermeyiz. Terörü gündemde en alt sıraya getirmeye kararlıyız.” diye konuştu. Dünyada yaşanan mülteci meselesinden örnekler veren Yıldırım “Dünyada yaşayan 122 kişiden biri mülteci konumuna düştü. Uygar dünya gözünü kulağını kapatmış izliyor. Maalesef küresel siyasette söz sahibi olan 5 kardeşler büyük bir yanılgı içinde insanlık sınavını kaybettiler. Bölgede insan onuruna sahip çıkan tek ülke Türkiye’dir. Orada sadece insanlar değil, insanlık da ölüyor. O yüzden küresel barışın sağlanması için BM yapısının tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor” diyerek Türkiye için de aynı oyunların oynandığını ifade etti.

“YENİ ANAYASA HEPİMİZİN İHTİYACI”

Konuşmasında yeni anayasaya ilişkin görüşlerini de dile getiren Yıldırım şöyle konuştu; “Yeni anayasa hepimizin ihtiyacı. Milli irade dışında yapılan darbeci Anayasaya karşıyız. Bu anayasanın hangi şartlar altında yapıldığını ve ne kadar değişikliğe uğradığını biliyoruz. Anayasa içinde sisteme de karar vermememiz lazım. Güçlendirilmiş parlamenter sistem ya da üniter başkanlık sistemi denince ülke eyaletlere bölünecek gibi yansıtılıyor. Bunlar tamamen yalandır, yanlıştır. Ülkemizin 7 Haziranda yaşadıklarını, Türkiye’nin istikrarsızlığa teslim edilmek istendiğini hepimiz gördük.”

Geçmiş yılları dönem dönem değerlendiren Yıldırım “Siyasi irade, millet iradesi zayıfladığı zaman vesayetler ortaya çıkıyor. Başkanlık sisteminde sürekli icraat ve etkin bir yönetim var. Bunu başka noktalara götürmek ya bilgisizlikten ya da art niyettendir. Vatandaş günden güne başkanlık sistemine

sıcak bakıyor. Ancak sorun siyasette. Gelişmiş demokrasilerde sorun tespit edilip, çözüm için yöntemler ve içerik tartışılıyorken biz sorunun tanımında anlaşamıyoruz.” dedi.

“KONU İZMİR İSE SİYASET TEFERRUATTIR”

Konuşmasında İzmir’i de değerlendiren Yıldırım “Çocuklarımızın geleceğini etkileyen olaylara ilgisiz kalamayız. Ben İzmir’in işleri ve hizmet söz konusu olduğunda siyaset teferruattır dedim. Hemşerimin sorunu çözülsün de, puanı kime yazacağına hemşerilerimiz karar verir diye düşündüm. Bizim insanımız her şeyi görüyor ve günü gelince doğru kararı veriyor. Onun için küçük hesapları bir tarafa bırakıp eski tür siyasetten vazgeçelim. Söylem, slogan, algı siyasetinin İzmir’imize faydası yok.”

Toplantının sonunda Bakan Yıldırım’a Balçova Spor forması hediye edildi.

Yorum Yazın