Ziyaret-toplu  Ziyaret-2

“2016 Yılı Özür Grubu Mağdurları” adlı Facebook grubu üyesi öğretmenler, sorunlarını paylaşmak, destek istemek için Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Musa Bina’yı ziyaret ettiler.

Eğitim-Bir-Sen İzmir Şubesinde gerçekleşen ve Şube Başkan Vekili Ali Kaya’nın da hazır bulunduğu buluşmada özür grubu öğretmenler, ücretsiz izin hakkının sorunlarına çözüm olmadığını belirterek, il/ilçe emri uygulamasının derhal geri getirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Grup adına konuşan Sınıf Öğretmeni Burak Zeybek, önceki dönemlerde MEB tarafından uygulanan il/ilçe emri uygulamasına bir an evvel dönülmesi gerektiğini söyleyerek, “Aile birliği, sağlık ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusunda daha önceki dönemlerde uygulanan il/ilçe emri uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini bekliyoruz. Ücretsiz izin hakkının bir çözüm olmadığını dile getiriyor, bir an evvel il/ilçe emirlerimizi istiyoruz. Bu uygulama önceki yıllarda vardı. Bu yıl olmamasını bir çifte standart olarak görüyoruz. Bu yanlıştan vazgeçilmeli” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ”

Eğitim-Bir-Sen olarak sorunların takipçisi olduklarını belirten Başkan Ali Musa Bina, sorunların derhal çözülmesi için Bakanlıkla görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Bina, “Eğitim çalışanlarımız için şimdiye kadar sayısız kazanıma imza atan bir sendikal hareket olarak, bundan sonra da mücadelemiz eğitim çalışanlarımızdan yana devam edecek. Bu anlamda yer değiştirmelerle ilgili değerli öğretmenlerimizin mağdur edilmemesi için Bakanlıkla sıkı temaslarımız sürüyor. Norm kadro yetersizliği sebebiyle mazerete bağlı yer değişikliği yapamayan öğretmen arkadaşlarımızın derhal mazeretinin bulunduğu il/ilçe emrine atanmaları sağlanmalıdır. Sonraki aşama olarak da bu arkadaşlarımız, ihtiyaç duyulan okullarımıza yerleştirilmeli ve böylece mağduriyetleri giderilmelidir. Aile bütünlüğünün sağlanması konusunda İl MEM’lere talimat gönderen Bakanlık, gönderdiği talimatın arkasında durmalı ve mağduriyet yaşayan arkadaşlarımızın sıkıntılarını ortadan kaldırmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yazın