“Darbe gerçekleri” paneli düzenlendi

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi, Genç-Memur-Sen İzmir İl Temsilciliği ve Buca Gençlik Merkezi’nin birlikte düzenlediği “Darbe Gerçekleri: 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat” konulu panel Konak Hisar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı.

Moderatörlüğünü İzmir Milli Eğitim Koordinatör Müdür Yardımcısı Şahan Çoker’in yaptığı panelde Av. Reşat Yazak ve İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) Başkanı Av. M. Halit Çelik, yakın tarihimizde derin yaralar açan darbe dönemlerine ilişkin çarpıcı anlatımlarıyla katılımcılara bilgi ziyafeti sundular.

Bina: Darbecileri unutmayacak, unutturmayacağız

Programın başında selamlama konuşmasını yapan Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Musa Bina, 28 Şubat özelinde darbe dönemlerine ilişkin yapılan panele genç kuşağın ilgisinin önemine dikkat çekti. 28 Şubat’ın Türkiye’nin yakın tarihinde siyasal ve sosyo-ekonomik bakımdan acımasız sonuçlar doğuran bir darbe olduğunu, bu dönemde yaşananların bir daha yaşanmaması için o günlerin iyi irdelenerek unutulmaması gerektiğini ifade eden Bina, “Süreçte zulüm yapanları, bedel ödetenleri, insanların umutlarını çalanları, haklarını gasp edenleri hiçbir zaman unutmayacak ve unutturmayacağız” dedi.

28 Şubat sürecinde bazı yüksek rütbeli paşaların hortumlanan bankaların, holdinglerin yönetim kurullarında yüklü maaşlarla istihdam edildiğine dikkat çeken Bina, “Bu süreçte yerli sermaye hızla yurt dışına çıkmaya zorlanmış; ekonomimiz; para, faiz, döviz, enflasyon ve zam sarmalında savrulmuş ve ülkemiz fakirleştirilmiştir. Gecelik yüzde 7500’lere varan faiz oranları, bunaltan zamlar, Türkiye ekonomisinin sürekli küçülmesi, tamtakır bırakılan hazine üretimi ve piyasaları bitirmiştir. Bütün bu bunlar, 28 Şubat askeri vesayet rejiminin sonuçlarından sadece birkaçıdır. Bu sebeple 28 Şubat Darbesi, temelde dindarları hedef alan bir süreç olsa da çalışan sınıfları ve ülkemizi fakirleştiren sonuçlara yol açmıştır” diye konuştu.

Yorum Yazın