Bugün İzmir ilimizin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olan kentsel dönüşümde gelinen noktayı değerlendirmek ve belediyemizin bu yöndeki çalışmalarıyla ilgili öneri ve dileklerimizi paylaşmak adına söz almış bulunmaktayım.

 

Bilindiği üzere, 7 ayrı alanda kentsel dönüşüm çalışması yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, son dönemde bu anlamda biraz kıpırdanma içerisine girse de yapılan faaliyetlerin bir türlü neticelendirilemediğini görmekteyiz. Uzundere’de birinci etap konutları haricinde temeli atılan bir kentsel dönüşüm projesi bulunmadığı gibi, ne yazık ki henüz bu konuda bir arpa boyu dahi yol alınamamıştır.

 

Bu konuda ortaya çıkan tablo itibarı ile belediyenin izlediği yol haritasını bir kez daha gözden geçirmesi gerekmektedir. Uzundere’nin ilk etabında ilk üç ihalede işe başlayamayan ve ancak dördüncü ihaleden sonra temel atmıştır. Ne yaptınız da neyi örnek gösteriyorsunuz? Ortada sonuçlanmış, anahtar teslimi yapılmış bir çalışma yoktur.

 

Diğer yandan, ancak dördüncü ihaleden sonra temelini atabildiğiniz Uzundere’deki bu hüsran diğer bölgelerde de tekrarlanmaktadır. Örnek mi, Ege Mahallesi… Örnek mi Uzundere ikinci etap projesi. Geçtiğimiz hafta Uzundere için yapılan son ihaleye de teklif gelmezken, proje bir kez daha yılan hikayesine döndü.  Daha başlamadan mahkemelik olan Ege Mahallesi projesine değinmiyorum bile, oradaki yerinde dönüşüm projesine zaten bu gidişle yirmi yıl daha başlayamazsınız. Halkı ikna edemedikten sonra kentsel dönüşüm İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin neyine…

 

Çıkmaza giren bu üç proje bir yana, kentin diğer noktalarında ne yaptınız diye sizlere bir kez daha sormak istiyoruz. Bayraklı’da neredeyse beş yıl önce tanıtım toplantısını düzenlediğiniz, reklamlara konu olan projeden artık ses seda gelmez oldu. Aktepe-Emrez’da, Ballıkuyu’da göstermelik açılan uzlaşma ofislerinden başka hiçbir yatırım göremiyoruz. Çiğli Güzeltepe’de yıllar geçmesine karşın çivi dahi çakılamadı. Karşıyaka Örnekköy’de başlanamadı. Bu 7 proje ne zaman başlayacak ta ne zaman bitecek. Siz bu projeler için hükümetten yetki istediniz, Bakanlar Kurulu kararı çıkalı yıllar olacak, on senedir aynı tas, aynı hamam… Belediyenin bütçesinde dahi her yıl ayrılan komik rakamları görmek bizleri üzüyor. Size geçen yıl bu paralarla değil dönüşüm konutları maketlerini bile yapamazsınız demiştik, bugün ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

 

Bir kere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bu işi yapacak cesaret yok. Belediyeyi yöneten kadrolarda bu işi becerebilecek uzmanlık, deneyim, bilgi birikimi, teknik kapasite ve özveri yok. Halkın ihtiyaçlarına yabancısınız. Ne İzmirliler, ne de yüklenici firmalar belediyenin izlediği politikadan memnun değil. Zaten bu yüzden senelerdir yerinizde sayıyorsunuz. Yapmayın, etmeyin… Güzel İzmir’imize yazık etmeyin. Kentsel dönüşümü de diğer işlerinize benzetmeyin.

 

Uzundere ve Ege Mahallesi’ne baktığımızda bu iki proje için bugüne dek toplam 9 kez ihaleye çıktığınızı görüyoruz. Gelinen nokta ise herkesin malumu… Konuşmaya dahi gerek yok. Peki ne olacak? 2019 yılındaki yerel seçimler yaklaşıyor. Yoksa “Bir sabah ansızın bitireceğiz”, “Ağlayıp da gözümden mi olayım?” ya da “Bu projeleri bitiremezsem yeniden aday olurum” mu diyeceksiniz? İzmirlileri oyalamaktan vazgeçin. Yüksek kredi notlarının arkasına gizlenmeyin. Lütfen artık reklamla değil, yaptığınız işlerle övünün. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşümde kendi kendini avutur hale gelmiştir. Bu konuda bir an önce hareketlenip, yardım alması gerekmektedir.

 

Bakın Ankara’ya, bakın yanı başınızdaki Uşak’a, Manisa’ya… Bugün İstanbul’da ilçe belediyelerinden Beyoğlu bile kısıtlı bütçesi ile neler başarmış bir araştırın. Gidip göreceğiniz, uzmanlara danışacağınız yok biliyoruz ama, kısıtlı bütçe ve dar zamanda bu yerel idareler neler yapmış en azından bir internete girip bakın. Size oturduğunuz yerden, masa başından kalkın demiyoruz ama, en azından bu konudaki iyi örnekleri araştırıp bir inceleyin. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Karabağlar ilçesi Limontepe semtinde bakanlığımızın yürütmüş olduğu kentsel dönüşüm projesini bir inceleyin. Gerek planlama olarak, gerekse inşaat aşamasında neler yapılmış, bölgeye neler kazandırılacak bir bakın.

 

Diğer yandan, hani bir laf var, el işler alet övünür diye. Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yaptığı, daha doğrusu yapmaya çalıştığı projelere bakıyoruz, hep 500 konut, 400 konut gibi dar kapsamlı ufak tefek faaliyetler. Fazla da gözümüz yok ama, en azından başladığınız işi yarım bırakmayın, bitirecek iradeyi gösterin. Vaatler havada kalmasın. Projeler artık kağıt üstünde kalmasın.

 

Bizim sizlere tavsiyemiz, kentsel dönüşüm alanında gerek bakanlığın, gerekse bu işin altından başarı ile kalkmış tecrübeli ilçe belediyeleri ve diğer büyükşehir belediyelerinden destek almanızdır. İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın bir an önce hak ettikleri modern konutlara kavuşmasını ve yıllardır süre gelen ihmalin son bulmasını diliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yeni mega projeler beklemiyoruz ama en azından 2019’dan önce mevcut kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanmasını temenni ediyoruz.

Yorum Yazın