Kedi Kültür Sanat Merkezi(KKSM), Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Bedri Baykam’ın eserlerini 8-29 Ocak tarihleri arasında Kordon’daki mekânında ağırlıyor.

Türkiye’nin adından sıkça aktivist sanatçılarından olan Bedri Baykam, Kedi Kültür Sanat Merkezi’ndeki resim sergisi ‘Kordon’da’ ile İzmirli sanatseverler ile buluşuyor. KKSM, yeni yılın bu önemli sanat etkinliğinde Baykam’ın farklı eserlerini yenilenen mekânda izlemeye davet ediyor.

9 Ocak’ta Söyleşi

Sanatçı ile sohbet etme fırsatını yakalayabileceğiniz “Bedri Baykam ile Sohbet Toplantısı” 9 Ocak Cumartesi, 14:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Ücretsiz söyleşiye katılım için kayıt yaptırılması gerekiyor.

Kimdir?

1957 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İki yaşında resim yapmaya başlayan Baykam’ın işleri, altı yaşından itibaren Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, Londra, Roma, Munich, Stockholm, San Francisco, Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilenmeye başladı.

Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük eğitimi aldı. California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. 80’li yıllarda başlayan Uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. 1987 yılında İstanbul’a geri dönen Baykam, bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 134 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. 80’lerden itibaren politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamına taşıdı.

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Baykam, aynı zamanda 2015 yılında düzenlenen UNESCO-IAA/AIAP 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda Dünya Başkanı seçildi.

Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık, Genç Sanat ve Cumhuriyet gibi birçok yayında yazarlık yapan ve eski CHP Parti Meclisi Üyesi olan Baykam, 25 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı. Hakkında yayınlanmış 50 katalog ve 7 kitap bulunuyor.

Taksim’de bulunan Piramid Sanat’ın (2006) kurucusu olan sanatçı, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.BedriBaykam-Davet-Web

Yorum Yazın