Vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına farklı teknolojik uygulamaları belediye hizmetlerine entegre eden Bayraklı Belediyesi, 10 ay önce kurulan WhatsApp iletişim hattıyla sorunlara kısa sürede müdahale ediyor. Şimdiye kadar iletişim hattına 643 sorun bildirilirken, bunlardan belediye yetkileri içerisinde olanların tamamı çözüme kavuşturuldu.
Teknolojiyi yakın takip eden Bayraklı Belediyesi vatandaşlara sunduğu e-belediyecilik hizmetleriyle fark oluşturuyor. Bayraklılılar, www.bayrakli.bel.tr adresi ve akıllı telefonlarla Bayraklı Belediyesi mobil uygulaması üzerinden emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerini ve tüm borçlarını bir tıkla ödeme fırsatı buluyor. Bunun yanı sıra aynı uygulama üzerinden imarla ilgili arsa değerleri, aşınma payı, indirim oranları, bina maliyetleri ve yıllık vergi tutarları ile ilgili bilgi alınabiliyor.
Sorunlar iletiliyor, çözüme kavuşturuluyor
Geçen nisan ayında hayata geçirilen WhatsApp iletişim hattı sayesinde vatandaşlar oturdukları bölgelerdeki sorunları ister görüntülü olarak gönderebiliyor. Bugüne kadar iletişim hattına 643 sorun bildirildi. Halkla ilişkiler birimi görevlileri bu sorunları ilgili müdürlüklere yönlendirerek çözüme kavuşmasını sağladı. 0530 106 18 81 numaralı WhatsApp iletişim hattı mesai saatleri içinde (hafta içi 08.30-17.30 arası) hizmet veriyor.
Hızlı çözüm
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Belediye olarak teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve hizmetlerimizle birleştiriyoruz. Böylece vatandaşlarımız belediyeye gelmeden bilgisayarlarından ya da akıllı telefonlarından işlerini halledebiliyor. Sorunlarını bizlere aracısız olarak iletebiliyor. İletişim hattımıza gelen konuların bazıları yetkimiz dışında oluyor. Vatandaş da doğal olarak bizleri sorumlu tutuyor. Arkadaşlarımız, ‘Bu bizim sorunumuz değil’ demiyor ve kimin yetki alanına giriyorsa o kuruma bildiriliyor. Bizi ilgilendiren konuları ise hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz. Bu konuda hassas bir çalıştığımızı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

Yorum Yazın