Ege Marmara Bölge Barolarını oluşturan 19 Baroyu temsilen yürütme kurulunu oluşturan ve aralarında İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan’ın da bulunduğu, İstanbul, Sakarya, Aydın ve Muğla Baro Başkanları, Tekirdağ Çarşı Karakolu’na giden iki avukata yönelik gerçekleşen sözlü ve fiili saldırılarla ilgili başlayan soruşturma hakkında bilgi almak üzere, 13 Haziran 2016 günü Tekirdağ’a gittiler.

Burada mağdur avukatlar, başsavcı ve jandarma komutanı ile de görüşen, ayrıca olaya ilişkin kamera görüntülerini izleyen Baro Başkanları, ilgili kurumlara konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını bildirdikten sonra Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında, görüntüde avukatlara uygulanan bu şiddetin gerçekte yurttaşların Anayasa’nın 36. maddesinde yer alan hak arama hürriyetlerini engellemeye yönelik olduğu belirtilerek 55 bin civarı avukatı temsil eden 19 Baro’nun oluşturduğu Ege Marmara Bölge Baroları olarak bu işin peşinde ve arkasındayız denildi.  Yapılan açıklamayla bütün kurum ve yetkililer kanunen ve hukuken üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağrıldı.

Yorum Yazın