IMG-20160121-WA0000 Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı (1)

Kanal 35 TV’de yayınlanan “Farklı Açı “Programı’na konuk olan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programın sunucuları Egedesonsöz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Yapar ve Gazeteci Çağdaş Yılmazer’in sorularını yanıtlayan başkan Bakıcı, “Çifte standart yok, herkese eşit mesafedeyiz” dedi.

Selçuk Efes Kent Belleği binasından gerçekleştirilen programdan satır başları:

“Çifte standart yok, herkese eşit mesafedeyiz”

Belediye başkanı olarak herkese eşit yaklaştığını, asla parti kimliği üzerinden bakmadığını dile getiren Bakıcı, “Selçuk’ta çıkın dolaşın. Göreceksiniz ki, ‘ben başka partiliyim, benim işim olmadı’ diyen kimse kalmamıştır. Çifte standart yok, herkese eşit mesafedeyiz. Belediye kavramının içerisinde hemşeri hukuku var” dedi. Hükümetin de belediyeler arasında hiçbir ayrım yapmadan kaynak gönderdiğini dile getiren Bakıcı; “Yasa ne diyorsa, hak hukuk ne diyorsa o bakımdan desteğini veriyor. AK Partili belediyelere daha fazla vereyim diğer belediyelere daha az vereyim gibi bir anlayış yok. Bu erdemliliktir hak bilirliktir, hukuk bilirliktir. Biz de bu anlayışta çalışıyoruz” diye konuştu.

Selçuklu, sorunların hukuk içerisinde çözüldüğüne inandı

İlçede yeni ve doğru bir algının oturtulduğunu söyleyen başkan Bakıcı, “Tüm kurumlar içerisindeki herkes ve Selçuk halkı şuna inanıyor “başkan yasal olmayan, hukuksal olmayan hiçbir şeyde yoktur”. Bu algı oturdu. Ama başkan başka bir şey daha yapıyor. Hukuki ve yasal hakları onların lehine koruyor. Ben hemşerimin hakkı neyse onu koruyorum. Hem kentsel olarak hem de haklarını dikkate alıp bakıyorum. Ne yazık ki ilçede vatandaşlara partisel ideolojik bir gömlek giydirilmiş. Bu bir ilçeye yerel anlamda yapılacak en büyük kötülüktür. Göreve gelir gelmez 2014 yılında ilçedeki olayları kronolojik olarak değerlendirdik. Bir zaman planlaması yaptık. Biz bu döneme ‘restorasyon dönemi’ dedik. Birçok konuyu idari anlamda masaya yatırdık. Eksikler varsa tamamladık. Çok iyi bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum” dedi.

Önemli olan gücü doğru kullanmak

Belediye başkanlarının sahip oldukları gücü doğru kullanması gerektiğinin altını çizen Başkan Bakıcı; “Üniversiteden gelen birisiyim. Bir belediye başkanında çok büyük güç vardır bir de üniversitelerin rektöründe. Belediye başkanının hak, hukuk, yasa bilir olmasının önemi çok büyüktür. Kararları ne ilçenin önünü tıkayacak biçimde olmalıdır ne de bunlardan vazgeçer konumda olmalıdır” dedi.

“Hak ve hukuku tesis ediyoruz”

Zaman zaman kendisini anlatmakta zorlandığını ifade eden Başkan Bakıcı, “Selçuk’ta benim tasvip etmediğim bir algı oluşturulmuş. İnsanlara partisel, ideolojik bir gömlek giydirilmiş. Bu bir ilçeye yerel anlamda yapılabilecek en büyük kötülüktür. Benim partimdense işe alınacak, başka partidense işlerinde her zorluk çıkarılacak. Ya da kesinlikle işten çıkarılacak algısıyla bakılıyor. Vatandaşı bu algıdan çıkartmak kolay değil. Böyle bir sistem yok. Biz hak ve hukuku tesis ediyoruz. Daha önce sürekli ‘CHP’liler alınıyor’ diye eleştiri yapılıyordu. Biz

aynı şeyi yapamayız. Şimdi biz doğru olanı yapıyoruz. Belediye herkesin belediyesidir. Ben tabi ki partilime sahip çıkıyorum. Onların hakkını hukukunu koruyorum ama diğerlerini koruma görevim olduğunu herkes bilecek” dedi.

Başkanların izini silmek değil, doğru izi sürdürmek önelidir

Kendisinden önce görev yapan belediye başkanlarına ilçeye yapmış oldukları hizmetler nedeniyle teşekkür eden Bakıcı, “Bir belediye başkanın da olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi de önceden yapılmış değerli olan her şeye sahip çıkmak ve yarım kalanları da tamamlayıp ilçenin kullanımına vermektir. Önceden bir belediye başkanı gelir ve öncekinin izini siler, yaptığı eserleri siler, kötüler yok sayar algısı oluşturulmuş. Ama belediye başkanı yapılmış şeylere sahip çıkmalı, onları korumalı ve kullanıma sunmalıdır. Geçmişte, bir önceki belediye başkanıyla konuşulmazdı. Kavga devam ederdi. Ben ise adım attırmaya çalışıyorum. Medeniyet budur. Ben bir önceki dönem yani 2009 seçimlerinde kaybeden aday olarak kazanan olduğu için bir önceki başkanı kutlamak istedim. Fakat kabul edilmedim. 2014’te mazbata alımından sonra belediye olarak devir teslim gerçekleştiremeyen bir belediyeyiz. Kaybedenin kazananı kutladığı bir yapıyı oluşturmak zorundayız. Sadece Selçuk’ta değil her yerde. Devir teslimler olsun istiyoruz. Ülkenin kaynağını kullanıyoruz, beldenin kaynağını kullanıyoruz. Dolayısıyla bir kuruşun bile değeri fazladır. İnsanların hakkını doğru kullanmalıyız” dedi.

Selçuk üniversiteler kenti olma yolunda

Bakıcı, açıklamalarında Selçuk’ta üniversite ve hastane için büyük çalışma yapıldığını içinde bu çalışmanın meyvelerinin de yakında alınacağını söyledi. Bakıcı; “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bir yüksek okulu açılıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında öğrenci almamız gerekiyordu. Toplam 6 program olarak ön görüldü. 4 programın hocaları alındı. Meslek yüksek okullarının en önemli özellikleri o yöreye uygun programları koyabilmektir. Türk Hava Kurumu’nun bir ulaştırma fakültesi mevcut, bir de meslek yüksek okulu var. Biz daha geniş bir kampüs yapmayı planlıyoruz. Paraşütle atlama, pilot eğitimleri, uçak kalkıp indirme, yolcu transferi eğitimlerinin tamamı burada. Hava alanının burada olması çok önemli. Selçuk iklimsel olarak, hava koşulları olarak en önemli coğrafyalardan bir tanesidir” dedi.

“Hükümetimize de Büyükşehir Belediyemize de teşekkür ediyorum”

Başkan Bakıcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortaklaşa hayata geçirdiği İZBAN’ın Selçuk’a kadar gelmesi çalışmalarının sürdüğünü de söyledi. Bakıcı, yılsonu itibariyle Selçuk’a seferlerin düzenlenmesini beklediklerini dile getirirken, Büyükşehir’den Selçuk istasyonunu ilçe mimarisinin karakteristik özelliklerine göre yapmasını talep edeceğini söyledi. Bakıcı, “Şu anda Büyükşehir’in Selçuk’a karşı olan ilgisinin iyi olduğunu düşünüyorum. Biraz daha hızlanırsak 2019’un sonuna kadar Selçuk, Büyükşehir Belediyesinden istediği hizmeti alacaktır. Ayrıca hükümetimize de gösterdiği ilgi için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum Yazın