Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi emekli öğretim üyesi ve Ege Ajans Haber Merkezi kurucusu Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı’ya iletişim ve sosyal bilimlere yaptığı önemli katkılardan dolayı ’Ege Üniversitesi Hizmet Ödülü’ verildi.
Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı’nın ödülünü Senato Toplantısında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak verdi. Hizmet Ödülü, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ilk defa bir öğretim üyesine verilmiş oldu. Ege Üniversitesi Hizmet Ödülü’ne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı yıllarca verdiği emeklerin ardından ödüle layık görülmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
EÜ Senato Toplantısı’nda düzenlenen törende konuşan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, “Ulusal bir gazetenin 26 yıl yazı işleri müdürlüğünü sürdürmemin ardından üniversitede göreve başladım. Hani Özdemir Asaf’ın bir şiiri vardır ya ‘Tam başlarken bitti bilip gittiler… Dostlukları, umutları, silip gittiler. Bana bakıp, şimdi başka yerlerde Başka şeyler vardır deyip gittiler’ Bunun tam tersi oldu, üniversitemde ikinci ve çok sevdiğim mesleğe başladım. 25 yıl da burada görev yaptım. Yeni dostlarla, dostları arttırarak 51 yıllık tecrübe. 51 yıl dolu dolu, severek, her sabah koşarak işe gelmek suretiyle başladı ve bitti. Bu süre içerisinde üniversitemize hizmet etmek için elimden gelen gayreti sarf ettim. Bunun karşılığını da dostlukla sevgiyle insanların yüzlerindeki tebessümle aldım. Hiçbir emek boşa gitmedi. Bir dostluk nişanesi olarak bu ödülü ömrümün en muteber köşesinde saklayacağım. Hepinize çok teşekkür ederim. İkinci kez Allahaısmarladık” dedi.
Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Alanında öncü olan, birçok bilimsel çalışmaya imza atan, toplumun sorunlarına duyarsız kalmayan Oğuzhan hocamıza, üniversite adına, manevi anlamda, böyle bir ödülü vermeyi layık gördük. Hizmet Ödülü; ‘Sosyal Bilimler’ alanında ömrünü iletişim bilimine ve Türk Basınının gelişmesine adayan, üniversite bünyesinde kurulmuş ilk haber ajansı olan ve diğerlerinin kurulmasına model oluşturan Ege Ajans’ın kurucusu olan, 2000’e yakın öğrencisinin basın sektöründe istihdamını sağlayan, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyaları ile de toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlamış olan İletişim Fakültesi emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adem Oğuzhan Kavaklı’ya Ege Üniversitesi Senatosu’nun 14 Kasım 2017 gün ve 14/6 sayılı kararı uyarınca ‘Ege Üniversitesi Hizmet Ödülü’ verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir. Hocamıza bundan sonraki yaşantısında sağlık mutluluk ve esenlikler diliyorum” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı kimdir?
Bafra’da 1950’de dünyaya geldi. İlkokulu Amasya, ortaokulu İstanbul, liseyi Amasya’da bitirdi. 1976-77 döneminde Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Aynı yıl Sosyal Bilimler Fakültesi’nden öğretmenlik formasyonunu tamamladı. 1977-78 döneminden itibaren mezun olduğu okulda öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı.
Lise yıllarında Amasya’da yerel bir gazetede görev yaptı. Ulusal gazetelerin ve Türk Haberler Ajansı’nın Amasya muhabirliği görevini yürüttü. Üniversite öğrenimiyle birlikte Tercüman Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Gazetedeki görevi sırasında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın İşyeri Temsilcisi, Şube Yönetim Kurulu Üyesi, Şube Sekreteri ve Genel Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde bir dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. “Bizim Yokuş” ve “Öğrenci Dünyası” gazetelerini çıkardı. Gazetecilik görevini sürdürürken yüksek lisansını “Tanıtım ve Tutundurma Amaçlı Lotaryaların Gazete Satışları Üzerindeki Etkileri”, doktorasını “Türk Basınını Tekelleşmeye İten Faktörler, Tekelleşme Eğilimleri ve Sonuçları” konulu teziyle tamamladı.
Ege Ajans’ı 2 Şubat 1987 tarihinde kurarak Haber Merkezi Müdürlüğü görevlerini üstlendi. 1992’de Tercüman Gazetesi’nden emekli olup Basın Yayın Yüksekokulu’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1998’de görevli olarak gittiği KKTC’de Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin kuruluşunda Kurucu Dekan olarak görev yaptı.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı, Basın-Yayın Tekniği Anabilim Dalı Başkanı ve Fakülte Kurulu üyesi görevlerinde bulunan Yrd. Doç. Dr. Kavaklı, Ege Ajans’ın Haber Merkezi Müdürlüğü ve Sorumlu Müdürlük, Kalem Gazetesi ve Yeni Düşünceler Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü ve Rektörlük tarafından çıkarılan “Egeden” Dergisi’nin Genel Yayın Müdürlüğü, Radyo Kampus Ege Yönetim Kurulu Üyeliği ve Haber Müdürlüğü; 3 dönem Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği, EGE KOOP ve EGESEM Danışma Kurulu, EGE ART Yürütme Kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2017 yılı Şubat ayında emekli oldu. Gazetecilikle ilgili 5 kitabı 50’nin üzerinde makalesi ve çok sayıda araştırması bulunan ve Sürekli Basın Kartı sahibi olan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı evli ve 2 çocuk babası.

Yorum Yazın